V Česku funguje 1444 dětských skupin s kapacitou téměř 20 tisíc míst

Dětské skupiny, jejichž legislativní ukotvení bylo iniciativou Ministerstva práce a sociálních věcí, jsou významnou součástí systému předškolní péče v Česku. Od roku 2016 fungoval v rámci resortu projekt Podpora implementace dětských skupin. Jeho cílem bylo pomáhat se zřizováním  i s následným provozem dětských skupin. Těch nyní funguje 1444 s celkovou kapacitou téměř 20 tisíc míst. Projekt v listopadu završila závěrečná konference, dětské skupiny ale MPSV bude podporovat i nadále.

Dětské skupiny jsou jednou ze skvělých možností, které rodinám umožní lépe sladit pracovní a rodinný život. Podařilo se vytvořit bezmála 20 tisíc míst pro děti ve věku od 6 měsíců do 6 let,“ řekl ministr práce a sociální věcí Marian Jurečka. „Konec tohoto projektu určitě neznamená, že s podporou dětských skupin končíme. Připravujeme nový projekt a nadále bude možné využít dotačních výzev a čerpat peníze na vznik i fungování dětských skupin,“ dodal.

Dětské skupiny znamenají mimo jiné řešení nedostupnosti předškolní péče ve velkých městech, ale i v malých obcích, které nemají mateřskou školu. Hlavní výhodou pro rodiče je flexibilní docházka, a především delší provozní doba, která pokryje dobu pracovní. U nejmenších dětí je klíčový i individuální přístup díky malému kolektivu nejčastěji 12 dětí. Dětské skupiny navíc mohou přijímat děti v průběhu celého roku.

Po dobu realizace projektu počet dětských skupin vystoupal z šesti desítek na současných 1 444. Nejvíce jich vzniklo v Praze (247), Středočeském kraji (248) nebo v kraji Jihomoravském (215). „Za sedm let fungování projektu se kromě zvýšení počtu dětských skupin podařilo, aby se zapojily do systému předškolní péče a mohlo se tak zajistit jejich stabilní financování ze státního rozpočtu jako u mateřských škol. Neméně důležitá je i kvalita a profesionální péče, kterou nabízejí. Uzákoněny byly standardy kvality včetně systému hodnocení a kontroly,“ shrnul ministr.

Projekt Podpora implementace dětských skupin po sedmi letech skončil. Jeho závěrem byla celorepubliková odborná konference, která se věnovala právě tématu předškolní péče. Především poskytovatelé v rámci ní ocenili příspěvek k budoucnosti dětských skupin a podpoře ze strany MPSV. Resort bude i nadále poskytovat dětským skupinám potřebnou podporu. Novinkou bude do budoucna například i sousedské hlídání. Možnost péče o děti v domácnosti by měla být nově ukotvena v novele zákona o dětské skupině s účinností od začátku roku 2024.

Na podporu více než tisícovky dětských skupin šlo již 7 miliard korun. Je v plánu vytvoření dalších nových míst prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) a Národního plánu obnovy (NPO). Výzva OPZ+ bude vypsána na jaře. Nově se například o více než polovinu navyšuje paušální příspěvek na nové místo v dětské skupině (48 863 korun) a bude možné čerpat podporu i na úhradu stravného. Na letošní prosinec se připravuje i výzva NPO, která je vhodná především pro obce. Na jednotlivý projekt bude možné čerpat až 20 milionů korun. Celkem je do roku 2029 na podporu dětských skupin vyčleněno 8,7 miliardy korun, mimo jiné z Evropského sociálního fondu.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down