V devatenácti obcích vybírali nová zastupitelstva

O složení nových zastupitelstev se minulou sobotu rozhodovalo v celkem devatenácti obcích. V sedmnácti případech se jednalo o dodatečné volby, ve dvou případech pak o opakované hlasování. Průměrná volební účast přesáhla 67 %.

Mandát získalo celkem 102 mužů a 49 žen. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 43,54 roku. Nejstaršímu z nich je 72 let, nejmladšímu 21 let.

„O výsledcích rozhodlo 67,32 % voličů. Nejvyšší volební účast zaznamenali v obci Bořetín v okrese Pelhřimov, kde k volbám přišlo 97,7 % voličů. Nejméně hlasujících pak k volbám dorazilo v obci Němčovice na Rokycansku, konkrétně 44,44 %,“ upřesnila Eva Krumpová, místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

V dodatečných volbách se o 129 mandátů v 17 zastupitelstvech ucházelo celkem 249 kandidátů na 65 kandidátních listinách, z toho 162 mužů a 87 žen (34,9 %). Nejstaršímu kandidátovi bylo v době voleb 79 let, dvěma nejmladším kandidátům 21 let. Průměrný věk kandidátů pak činil 44,3 roku.

Obce s dodatečnými volbami spadaly do celkem osmi krajů: Středočeského (5 obcí), Plzeňského (3), Jihomoravského (3), Vysočiny (2), Jihočeského (1), Libereckého (1), Královéhradeckého (1) a Pardubického (1). Konkrétně šlo o obce Horšice (okres Plzeň-jih), Němčovice (okres Rokycany), Skomelno (okres Rokycany), Děkov (okres Rakovník), Litichovice (okres Benešov), Kadlín (okres Mělník), Kluky (okres Mladá Boleslav), Roblín (okres Praha-západ), Němčice (okres Strakonice), Tatobity (okres Semily), Kbelnice (okres Jičín), Víska u Jevíčka (okres Svitavy), Střítež (okres Žďár nad Sázavou), Ždírec (okres Havlíčkův Brod), Dlouhá Lhota (okres Blansko), Lipovec (okres Blansko) a Hodějice (okres Vyškov).

V termínu dodatečných voleb došlo také k opakovanému hlasování do zastupitelstev dvou obcí. Voliči museli znovu do volebních místností v Bořetíně na Pelhřimovsku a v Chlístovicích v okrese Kutná Hora, kde se však opakovalo pouze hlasování ve volebním okrsku č. 1 (výsledky hlasování z okrsku č. 2 zůstávají v platnosti od řádných voleb). V Bořetíně o 7 volených mandátů usilovalo celkem 14 kandidátů, v Chlístovicích se o 15 mandátů ucházelo 60 kandidátů.

Volební výsledky z poslední okrsek byly Českým statistickým úřadem zpracovány v neděli v 1.45 hodin.

Dnes výsledky hlasování projedná Státní volební komise. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.*

Výsledky voleb v jednotlivých obcích najdete na: www.volby.cz.

/zr/

K foto:

V Bořetíně se mohou pochlubit i opravenou kapličkou ve středu obce společně s klubovnou, která slouží místním organizacím.

Foto: www.boretin.cz

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down