V Dlaskově statku bude otevřena nová expozice

Běžný den rodiny na statku, ale i mnoho dalšího, mohou zažít návštěvníci v sobotu 23. dubna v Dolánkách u Turnova. V pravé poledne tady začne Den Dlaskova statku, který přiblíží život v minulosti a současně tak připomene 300 let od jeho vzniku.

„Muzeum Českého ráje v Turnově v roce 2016, ve kterém si Dlaskův statek v Dolánkách připomíná 300 let svého trvání, připravilo pro návštěvníky novou stálou expozici
s názvem „Já Josef  Dlask – návrat hospodáře“. Návštěvníky uvede do doby, kdy písmák Josef Dlask se svou rodinou trávil všední i sváteční dny ve své usedlosti,“ zve Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově.

Den návštěvníky uvede do doby, kdy písmák Josef Dlask (1782-1853) se svou rodinou trávil všední i sváteční dny ve své usedlosti. Dům i hospodářské budovy ožijí scénami inspirovanými událostmi popsanými Josefem Dlaskem. Stejně tak i program, připravený na slavnostní otevření expozice folklórním souborem Furiant, uvede přítomné do společenského dění Dolánek v první polovině 19. století. Poprvé v historii Dlaskova statku bude stálá expozice instalována skutečnými událostmi, které se v tomto objektu odehrály.

Slavnostní otevření nové stálé expozice uvedou náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Hana Maierová, starosta města Turnova Tomáš Hocke, za realizační tým muzea, které expozici připravilo, Vladimíra Jakouběová a Alžběta Kulíšková. O oživení scén z Dlaskových zápisků se postará soubor Furiant z Malé Bělé. Úryvky z Dlaskových pamětí přečte redaktor Českého rozhlasu David Hamr.*

 

Program:

12.00-13.00    běžný provoz statku – zametání, prádlo, nošení dřeva apod.

13.00-14.00    zahájení – úvodní slovo
14.00-14.30    polní práce (ženy, muži s motykami, hráběmi), kůň, výjezd na pole dolní   bránou Dlaskova statku

14.30-15.00    představení knihy, Alžběta + čtení ukázek – končí ukázkou o návštěvě hraběte, propojení s příjezdem hrabat. Běžný provoz statku, úklid před posvícením

                                   Děti a hospodyně ve světnici

15.00               Příjezd hraběte a hraběnky s koňmi / Posvícení
Tanečky s Osmikráskou (lidová muzika) a lidová veselice. Úvodní tanec Dlask s paní hraběnkou (mazurka či menuet), druhý tanec Sousedská (Dlask s Dlaskovou)
Sedí se kolem stolu před statkem, tanec  (mazurka,dvojpolka, stodolička, vrták), střídá se tanec a hudba.

 15.45       Začne se chystat procesí. Povede ho sám Dlask a jdou v něm úplně všichni. Děti kytičky, věnečky z živého kvítí.

16.00       Procesí – vychází průvod z Dlaskova statku směrem k Ábelově mlýnu a zpět k Dlaskovu statku k soše Panny Marie.

17.00       Konec procesí, návrat do statku – úklid statku (krmení živých zvířat, odnášení věcí),

                příprava na konec dne.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *