V Dobrochově obnovují krajinu. Obec získala zlato v prestižní evropské soutěži

Lokální biocentrum s rybníky, výsadba původních odrůd stromů nebo přírodní odhlučnění ruchu z blízké dálnice. Také za to obec Dobrochov v soutěži Entente Florale Europe obdržela zlaté ocenění. V maďarském Balatonfüredu ho zástupci obce převzali koncem září.

„Do Maďarska od nás vyjel doslova plný autobus. Jsme pyšní na to, že jsme ocenění získali,“ uvedl Miloslav Kříž, starosta obce Dobrochov.

Do soutěže se přihlásilo celkem devět měst a obcí ze šesti evropských zemí – z České republiky, Německa, Rakouska, Maďarska, Irska a Belgie. Odborná porota, složena zejména ze zahradních architektů, během roku všechna místa objížděla a hodnotila je. V Dobrochově mimo jiné ocenila zapojení zahradních architektů a dalších odborníků.

„Prezentaci jsme nepodcenili. Komisi jsme informovali o tom, co děláme, a zapojili jsme také naše občany. Obnovujeme bažiny, mokřady, vysazujeme aleje či remízky, ale například i keře, kde se může schovat zvěř. Také jsme vysadili několik alejí původních odrůd stromů. Rád to popisuji jako návrat přírody zpět do krajiny,“ připomněl dále starosta.

Účast obce v soutěži podpořil Olomoucký kraj. Na úhradu nákladů přispěl Dobrochovským 300 tisíc korun.

„Těší mě, že obec Dobrochov uspěla na evropské úrovni. Ostatně to, že dlouhodobě dělají smysluplnou práci, dokazuje i jejich ocenění v krajském kole Vesnice roku, kdy před třemi lety získali Zelenou stuhu právě za péči o zeleň a životní prostředí,“ doplnil krajský radní pro oblast životního prostředí Martin Šmída.*
/zr/

Na snímku: Starosta Miloslav Kříž se zlatým ceněním pro obec v soutěži Entente Florale Europe

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down