V Hanušovicích to dokázali: První samoobslužná hospoda tam slaví už dva roky svého provozu. A v režii města prosperuje

Navzdory obavám škarohlídů se má první samoobslužná hospoda v Hanušovicích na Šumpersku k světu. Pivo i nealko si v ní hosté čepují sami, stejně tak si už mohou vybrat obědové menu. Hospodu provozuje tamní radnice, která ji tak zachránila před zánikem. Lidé, kteří se chovají ke svému městu hezky, mají pivo se slevou.

„Občané, kteří nemají vůči městu žádný dluh a včas platí městské poplatky, si mohou na radnici koupit čip a na pivo i na ostatní prodávaný sortiment mají slevu. Návštěvníci města a turisté můžou u samoobslužného pultu zaplatit platební kartou,“ vysvětluje Marek Kostka, starosta Hanušovic.

Samoobslužnému provozu Formanky kritici nevěřili. Dnes se v hospodě prodá denně kolem stovky obědů a každý měsíc si lidé vytočí zhruba patnáct sudů piv. Součástí restaurace je i penzion, který se město rozhodlo rekonstruovat, aby navýšilo lůžkovou kapacitu ve městě pro turisty, kteří Hanušovicemi projíždí. 

„Výhoda naší hospody je, že mimo dobu obědů je hospoda plně samoobslužná a odpadají vysoké mzdové náklady, kvůli kterým spousta jiných hospod zavírá. Takhle se nám podařilo naši hospodu, a v podstatě i komunitní místo, zachránit,“ dodal starosta Marek Kostka.

Samoobslužná Formanka je zatím v Olomouckém kraji – a možná i v celém Česku, unikátem. Už brzy by se však k Hanušovicím mohly připojit také další obce a města, kde hrozí zavření hospody. Nedávno si Formanku přijela prohlédnout početná delegace starostek a starostů v čele se senátorem Markem Ošťádalem.*

/zr/

Na snímku: V samoobslužné hospodě se denně prodá kolem stovky obědů a každý měsíc si lidé vytočí zhruba patnáct sudů piv. Foto: archiv obce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down