V hlavním městě v srpnu odstartuje závod po ikonických stavbách, Archirun

Běžte, klusejte, jděte. Kotelna, co vypadá jako pyramida, smíchovský bunkr na peníze, fasáda ze skleněných televizí nebo levitující dům. Pražské Centrum architektury a městského plánování (CAMP) připomíná 100 let od narození jednoho z nejvýznamnějších českých architektů, Karla Pragera, a při té příležitosti v srpnu uspořádá historicky první ročník běhu Archirun. V jeho rámci budou mít účastníci možnost navštívit místa, která nejsou běžně přístupná.

První ročník architektonického závodu se uskuteční 26. srpna a je vhodný pro všechny běžce i neběžce. Nejedná se o typický závod, ale především o unikátní zážitek. Celková délka trasy je naplánována na zhruba sedm kilometrů a je vhodná i pro seniory nebo rodiče s dětmi. Děti do 15 let mají startovné zdarma.

„Jsem velmi rád, že instituce jako je ta naše může stále sídlit v neobyčejné budově od Karla Pragera, která zároveň bude i ústředním místem Archirunu. Stavba je od svého zrození neodmyslitelně spjata s prostorem pro práci městských plánovačů Prahy. Pevně věřím, že tomu tak bude i v budoucnu a Pragerovy kostky se brzy dočkají tolik potřebné rekonstrukce, “ říká ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.

Start i cíl závodu je před Centrem architektury a městského plánování (CAMP), v ulici Vyšehradská 51. Jednotlivé budovy jsou postupně blíže představovány pomocí ambasadorů. Známý rapper Vladimir 518, umělec a milovník architektury, představil budovu Nové scény Národního divadla. Janek Rubeš, jeden ze zakladatelů projektu „Kluci z Prahy“ pozval účastníky do budovy Národního shromáždění. Další osobnosti budou představovat ostatní klíčová místa v průběhu příštích dnů. Detaily trasy budou rozeslány účastníkům a vyvěšeny na webu www.praha.camp/archirun během července.

„S myšlenkou uspořádat v Praze podobnou akci jsme si pohrávali již delší čas a dělá mi radost, že se nám to tento rok podaří zrealizovat. Věřím, že historicky první ročník Archirunu odstartuje tradici a propojí tak sportovní aktivitu a zájem o architekturu, “ doplňuje Štěpán Bärtl, vedoucí CAMPu.

V rámci Archirunu se uskuteční četné doprovodné aktivity jako komentované prohlídky, sítotiskovou dílnu, koncert pod širým nebem a další aktivity pro všechny věkové skupiny. Na jeden den se do CAMPu vrátí také výstava Architektura 58-89, jejímž kurátorem je zmíněný Vladimir 518.

Více informací včetně možnosti registrace naleznete na stránkách www.praha.camp/archirun

/tz/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down