V Hradci Králové budou i další rok sdílená kola prvních patnáct minut zdarma

Od loňského července funguje v Hradci Králové společný projekt města a společnosti Nextbike, která tam provozuje systém sdílených kol. Díky podpoře radnice mají obyvatelé a návštěvníci města možnost kola využívat prvních patnáct minut jízdy zdarma. Zastupitelé dnes schválili prodloužení spolupráce o další rok, město tuto službu dotuje částkou dva miliony korun ročně.

„Sdílená kola si v Hradci Králové poměrně rychle získala své uživatele, společný projekt města s firmou Nextbike se osvědčil. Po zavedení první čtvrthodiny jízdy zdarma od loňského července stoupl počet výpůjček o 167 procent. Právě výpůjčky do patnácti minut tvoří téměř devadesát procent všech jízd s využitím sdílených kol v Hradci Králové,“ říká Lukáš Řádek, náměstek primátorky zodpovědný za oblast rozvoje města.

Město má k dispozici data za prvních devět měsíců fungování systému, který v Hradci Králové díky podpoře hradecké radnice nabízí bezplatných prvních patnáct minut jízdy. Celkově sdílená kola v Hradci Králové za období od loňského července do března tohoto roku najezdila více než 62 tisíc kilometrů, průměrně si je denně zapůjčí 150 lidí. „Předpokládáme, že tato čísla nadále porostou, společnost Nextbike má v plánu počty kol navýšit až na 250, vzniknou i nová stanoviště, která zvýší dostupnost celého systému. Chceme lidem nabídnout zdravou a udržitelnou alternativu k individuální automobilové dopravě pro krátké vzdálenosti po městě,“ doplňuje Lukáš Řádek.

Z datové analýzy lze vysledovat, že mezi časté uživatele sdílených kol patří zejména studenti. Cílem projektu je obecně podpora nemotorové přepravy všech obyvatelů města i jeho návštěvníků. Nárůst výpůjček je tak vidět v termínech konání akcí, kdy do města dorazí lidé z okolí či z celé republiky. Rekordním dnem s 375 výpůjčkami byl loňský 10. srpen, kdy v Hradci Králové probíhalo Celostátní setkání mládeže. Nejfrekventovanější trasy jsou v blízkosti vysokoškolských kolejí, obchodního centra Futurum a fakultní nemocnice, využívaným stanovištěm je také Riegrovo náměstí díky propojení na vlakové nádraží. Nejvíce je služba využívaná ve všední dny v ranní špičce kolem sedmé hodiny, odpoledne pak kolem hodiny patnácté.*

/zr/

Ilustrační foto: FB stránky Hradce Králové

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down