V Měrotíně v Olomouckém kraji testují první samoobslužnou prodejnu

Vedení Měrotína nechtělo sedět s rukama v klíně a smířit se s uzavřením jediného obchodu v obci. Rozjelo proto pilotní projekt samoobslužné prodejny, kde si lidé sami nakoupí i zaplatí. Na její vznik přispěl Olomoucký kraj.

„Obec Měrotín dostala od kraje na rozjezd samoobslužné prodejny 400 tisíc korun, v dalších letech už bude moci čerpat podporu z dotačního projektu Obchůdek. Velmi si cením odvahy vedení Měrotína, že se do tohoto projektu pustilo. Věřím, že se samoobslužná prodejna osvědčí a stejný koncept se rozšíří po celém Olomouckém kraji,“ uvedl Jan Šafařík, náměstek pro rozvoj venkova Olomouckého kraje.

V Měrotíne už samoobslužná prodejna funguje zhruba měsíc ve zkušebním režimu. Do ostrého provozu se překlopila v pátek 4. srpna. Lidé se do obchodu dostanou po stažení aplikace pro chytrý telefon, pomocí QR kódu si prodejnu otevřou, vyberou zboží a pak bezhotovostně zaplatí.

„Máme moc šikovné seniory, kteří celý systém zvládají obsluhovat sami. Pro ty, kteří telefon nemají nebo si ho pořizovat nechtějí, vydává obec zákaznické kartičky, které slouží pro vstup do prodejny i pro samotnou platbu,“ dodala Miroslava Vaňková, starostka Měrotína.

Samoobslužná prodejna představuje velkou pomoc hlavně pro starší lidi a ty, kteří nemají vlastní vůz, aby se dostali do obchodů ve městě. Nejbližší supermarket v Litovli je od Měrotína deset kilometrů daleko.

„Možnost nakoupit si základní potraviny považuji za jednu ze základních služeb, kterou musí mít lidé na venkově k dispozici. Proto jsem moc rád, že Měrotín s tímto projektem přišel a že ho Olomoucký kraj mohl podpořit,“ dodal Ivo Slavotínek, náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí.

Na samoobslužnou formu služeb před časem přistoupily také Hanušovice. Město jako první v regionu otevřelo samoobslužnou restauraci. Ta slouží místním lidem i turistům, kteří míří do Jeseníků.*

/tz/

V Měrotíně funguje první samoobslužná prodejna v Olomouckém kraji

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down