Kategorie:
EU

V Moravskoslezsku jsou evropské peníze stále k mání

Regionální rada Moravskoslezsko zveřejnila plán, jak vyčerpat zbývající volné evropské prostředky. I díky 800 mil. Kč, přesunutým z pomaleji čerpaných českých programů do Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko, je v plánu nově sedm soutěžních výzev. Potěší také menší města a obce.

Po tomto navýšení celkový objem prostředků ROP Moravskoslezsko na léta 2007-2013 činí téměř 20 mld. Kč. Jelikož je na projekty zatím schváleno něco přes 17 miliard korun, tři miliardy jsou stále dostupné. V plánu na jejich uplatnění v regionu je výhled pro příjem projektů na konec tohoto roku s přesahem do roku 2014.

KDO MŮŽE ŽÁDAT O PODPORU

Většinu z peněz v plánu výzev pojmou projekty Moravskoslezského kraje a část je vyhrazena také pro velká statutární města a jejich integrované plány rozvoje. Ostrava, Opava, Frýdek-Místek, Havířov a Karviná předkládají své projekty z integrovaných plánů průběžně, přičemž s výjimkou Ostravy a Karviné mají města již téměř hotovo. Na své si však ještě přijdou i menší obce.


»V sedmi nově zveřejněných výzvách se váže přes 800 mil. Kč. Počítáme s podpo-rou veřejné dopravy, modernizací středních a základních škol, projekty v oblasti sociálních služeb. Čtyřicet milionů jsme vyhradili pro bezpečnostní opatření na komunikacích, přičemž tuto částku bude možné až dvojnásobně navýšit, sejde-li se dost kvalitních projektů. Může jít např. o bezpečné přechody pro chodce, ochranné pruhy, ostrůvky i jiné bezpečnostní prvky, nové komunikace pro pěší a cyklisty či zastávky veřejné dopravy,« říká David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde žádosti o dotace hodnotí a proplácejí.

V oblasti dopravy je hned 290 mil. korun k dispozici na pořízení nových trolejbusů a tramvají. Desítky nových vozidel už v minulosti pořídily dopravní podniky v Ostravě a Opavě. Kromě toho po kraji jezdí také nové městské i meziměstské autobusy a devět vlakových souprav.

DOTACE NA SOCIÁLNÍ SLUŽBY

Na infrastrukturu rezidenčních služeb a transformaci pobytových zařízení sociálních služeb vyhradila regionální rada 125 mil. Kč. Dalších 40 milionů je určeno k podpoře projektů terénních a ambulantních služeb a chráněných dílen, přičemž i tady zřejmě bude celková dotace zvýšena.

Vzhledem k očekávané velké poptávce je naopak tematicky zúžena podpora modernizace základních škol. I v případě středních škol jsou peníze připraveny hlavně na nové vybavení, přičemž primárním předmětem chystaných projektů nemá být samotná rekonstrukce objektu školy. Pro základní i střední školy je vyčleněno po 40 mil. Kč. »I v tomto případě však platí, že bude-li dostatek dobrých projektů a umožní-li to zbytková alokace, peníze navýšíme,« avizuje David Sventek.

Předkládání projektů je směřováno ke konci letošního a na počátek příštího roku. Více informací, harmonogram výzev a jejich podrobná specifikace jsou dostupné na webu Regionální rady Moravskoslezsko www.rr-moravskoslezsko.cz.

KDE SE VZALY DODATEČNÉ PENÍZE

Další peníze na projekty byly částečně vygenerovány úsporami na dříve podpořených projektech. Pomohlo i květnové rozhodnutí vlády navýšit šest regionálních operačních programů a OP Praha Konkurenceschopnost na úkor ROP Severozápad a OP Technická pomoc. Na sever Moravy tak putuje 800 mil. Kč.

»Oproti ostatním regionálním programům jsme pro náš kraj získali nejvíce. Je to potvrzením faktu, že s evropskými penězi nakládáme zodpovědně a umíme je dobře investovat. Díky tomu můžeme zlepšit vybavení středních a základních škol i podmínky sociálně znevýhodněných lidí. K více než dvěma stovkám nových vozidel hromadné přepravy, které jsme podpořili již dříve, přibudou další moderní tramvaje a trolejbusy,« vysvětluje ředitel Úřadu Re-gionální rady Moravskoslezsko.

JAK SE PENÍZE DAŘÍ VYČERPAT

Peníze z ROP Moravskoslezsko je nutné uplatnit a projekty uskutečnit, proplatit, nechat si zkontrolovat Evropskou komisí do konce roku 2015. Regionální rada Moravskoslezsko od roku 2007 podpořila téměř 800 projektů dotací přes 17 mld. Kč. Nedávno proplatila 10 mld. Kč za uskutečněné projekty a jejich části.

Z těchto deseti miliard pojmula nejvíce modernizace silnic II. a III. třídy. Největším příjemcem byl Moravskoslezský kraj, který již získal přes 3 mld. Kč. Nejaktivnější byly malé obce s pěti sty až pěti tisíci obyvateli, které z ROP zužitkovaly 1,2 mld. Kč, hlavně na projekty občanské vybavenosti: modernizace škol, výstavbu sportovišť a společenských zařízení, rekonstrukce náměstí. Na tytéž aktivity získala miliardu korun středně velká města s pěti tisíci až padesáti tisíci obyvateli. Miliardu uplatnilo rovněž pět statutárních měst na své projekty z integrovaných plánů rozvoje měst.

»Financování projektů je plynulé a velmi efektivní. Máme dobře zaděláno na to, abychom do poslední koruny využili všech dvacet miliard, jež jsou na regionální projety k dispozici,« uzavírá David Sventek.

 

MICHAL SOBEK
Úřad Regionální rady Moravskoslezsko

 

V Jablunkově za peníze Evropské unie zrekonstruovali základní školu a pořídili i nové vybavení.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *