V Mořicích mají nové víceúčelové hřiště, moderní voděpropustné povrchy i chytré osvětlení

Obec Mořice na Prostějovsku úspěšně dokončila tři projekty a uspořádala jejich slavnostní otevření spojené s odpolednem plným zábavy. Byl zahájen provoz víceúčelového hřiště, slavnostní první výkop provedl hejtman Olomouckého kraje a místopředseda Národní sportovní agentury. Ze starých betonových povrchů jsou na sedmi místech v obci moderní dlážděné plochy z tvárnic, které propouštějí vodu. Veřejné osvětlení dostalo chytré LED lampy a zmodernizovalo see.

„Je obrovská radost znovu moci předat lidem hotové projekty, a to hned tři. Víceúčelové hřiště nám chybělo roky, nebylo lehké na něj získat finance. Sport potřeboval svůj stánek a nyní jej má, těším se na jeho využívání místními, školkou, TJ Sokola a dalšími sportovními nadšenci. Mnohá místa v obci změnil k nepoznání projekt výměny nepropustných povrchů za propustné. Opravy byly potřebné, kromě lepšího vzhledu zvýšily i bezpečnost pěší dopravy. Zvolená metoda vsakování je inovativní a zajistila nám i nemalé dotační finance. Posledním projektem je výměna světel, celá obec bude mít LED lampy nyní, je to chytré a šetříme náklady obci i snižujeme světelný smog.“ uvedl Tomáš Pavelka, starosta Mořic.

Víceúčelové hřiště vyrostlo na ploše bývalého tenisového kurtu v centrální části obce, uprostřed původní zámecké zahrady.  Jeho realizace byla na dvě etapy. Nejprve v roce 2021 byly provedeny podkladové vrstvy, odvodnění, obruby a patky sloupů, z celkových 800 tisíc korun přispěl Olomoucký kraj částku 350 tisíc. Letos byla dokončena druhá etapa, sportovní povrchy, oplocení, mantinel, vybavení. Náklady se tam vyšplhaly na 1 550 000 Kč, 800 tisíci korunami přispěla Národní sportovní agentura a dalších 209 tisíc korun poslal Olomoucký kraj. Na hřišti si lze zahrát tenis, volejbal, malou kopanou, streetball a další sporty, rozměr hřiště je 38x18 m.

Výměna lamp a obnova soustavy veřejného osvětlení spočívala především v dodání nových LED lamp na 66 světelných bodů z celkových 103 v obci, ostatní světla už ve standardu LED jsou. Náklady na tento projekt převyšují milion korun, na polovinu z nich přispělo Ministerstvo průmyslu a obchodu skrze dotaci z Národního plánu obnovy. Každé světlo ušetří dvě třetiny nákladů oproti současnému způsobu svícení, lampy jsou inovativní a chytré.

Téměř 1500 metrů čtverečných betonových ploch má nyní nový dlážděný povrch, díky kterému voda zůstane tam, kde naprší. Vsakování probíhá dvojím způsobem. Klasicky na parkovištích a velkých vjezdech velkou spárou u tomu uzpůsobené dlažby. Netradiční je druhý způsob vsakování, a to celým povrchem dlažby, která je ve své struktuře pórovitá a na vsakování připravená. Rozdíl oproti běžné dlažbě je téměř nerozeznatelný vizuálně. Nová je tedy dlažba v uličce u mateřské školy a naproti ní, nový je i vjezd do sokolovny, parkoviště točny, plocha za hospodou, parkoviště a vjezd u hasičárny a plocha mezi garážemi v hliníku. Celkem projekt vyšel na 5,5 mil. korun, dotace od Státního fondu životního prostředí činila více než 4,5 milionu.

Akce se dále zúčastnila Jana Krutáková, poslankyně a předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí, Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje, Jitka Chalánková, senátorka Parlamentu ČR, Roman Brandýs, místopředseda Národní sportovní agentury, Štěpán Hofman, ředitel kabinetu ministra průmyslu a obchodu, a Antonín Basler, pomocný biskup olomoucký.

/zr/

Na snímku: záběr z nového víceúčelového hřiště v Mořicích na Prostějovsku.*

Foto: archiv obce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down