Autor
Kategorie:
Téma měsíce

V Nové Vsi na Liberecku se s následky předloňské povodně potýkají dodnes

Nová Ves (okr. Liberec) získala v krajském kole soutěže Vesnice roku 2012 v Libereckém kraji diplom za odstraňování následků ničivé povodně z roku 2010.

Charakter zástavby v Nové Vsi (asi 750 obyv.) je typicky venkovský, roztroušený v údolí říčky Jeřice. Nejstarší záznamy o ničivé povodni v obci jsou z roku 1897. Po této živelní katastrofě se v letech 1904-1906 vystavěly přehrady Mlýnice a Fojtka. Další záznam o povodni se datuje rokem 1958. Extrémní ničivá povodeň zasáhla obec i v roce 2010. »Živel naprosto zdemoloval jeden dům, dva domy zničil částečně a asi 15 domů zůstalo neobyvatelných,« líčí starosta Jaroslav Müller.

Obec přišla o většinu lávek a mostů a ty, které vydržely nápor vody, byly značně poškozené. Velká voda poničila rovněž přístupové komunikace a obecní vodovod. Zkáze neušlo ani fotbalové hřiště a hřiště pro volnočasové aktivity. Zasažena byla také hasičská zbrojnice i s technikou. Obec tehdy zůstala naprosto paralyzována, nemá místní rozhlas, bez dodávky elektrické energie a telefonického signálu.

»Odstranit povodňové škody se nám vcelku podařilo v období dvou let, ale s následky povodně se potýkáme ještě dnes. Propadají se další podemleté komunikace a propustky, zaznamenáváme další sesuvy půdy. Starosti nám však dělají také stále častější přívalové deště, které neblaze působí na psychiku občanů,« dodává starosta.

NENECHAT SE PŘÍŠTĚ ZASKOČIT

Obec vyvíjí velké úsilí při získání preventivních opatření. V červnu 2011 provedla cvičení povodňové komise na prověření nového povodňového plánu obce. Byl testován i protipovodňový varovný systém ochrany obyvatel před povodněmi současně s bezdrátovým rozhlasem. Do cvičení se zapojily hasičské sbory Mikroregionu Jizerské Podhůří a všechny nadřízené orgány. Tato protipovodňová opatření byla vyhodnocena jako velice účelná.

Nová Ves vloni požádala o dotaci z OP Životní prostředí na pořízení otestovaných varovných systémů a zařízení. Dotace by podle všeho měla být schválena a obec chystá výběrové řízení na dodavatele.

Povodeň např. zničila most i celou přístupovou komunikaci u č. p. 140.

Snímek nabízí pohled na současný stav po opravách poškozeného úseku.

FOTO: ARCHIV OBCE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *