V obci Modrá na Uherskohradišťsku vznikne Klenotnice Velké Moravy

Šperky a další vzácné nálezy z období 9. století našeho letopočtu představí Klenotnice Velké Moravy, jejíž stavba byla zahájena v Archeoskanzenu Modrá na Uherskohradišťsku. První návštěvníky by měla přivítat v červnu příštího roku. Bude mít podobu velkého kruhového panteonu o průměru dvacet metrů. Stavba nové expozice včetně vybavení a zázemí vyjde na 62 milionů korun. Investorem je obec Modrá s využitím evropských i národních zdrojů. Osmi miliony přispěje také Zlínský kraj.

„Mám velkou radost z toho, že se Archeoskanzen Modrá brzy rozroste o další zajímavý objekt. Děkuji panu starostovi Modré za to, jak aktivně obec přistupuje k rozvoji archeoskanzenu a daří se jí při tom čerpat evropské dotace. Přeji stavbě, aby probíhala podle plánu a bez komplikací a jsem rád, že se kraj na této stavbě může podílet,“ uvedl Radim Holiš, hejtman Zlínského kraje.

Nová expozice nabídne nejen velkomoravské šperky, ostruhy či meče, ale i rekonstruované tváře lidí, kteří v této oblasti žili a jejichž kosterní pozůstatky byly objeveny. Celý výstavní prostor bude v podzemí. Nahoře bude zvonička, kterou bude dolů procházet denní světlo osvětlující šperky ve vitrínách.

„Cyrilometodějská stezka získá otevřením klenotnice v Modré další atraktivní expozici na svém území v těsné blízkosti Velehradu. Právě tady ústí všechny značené pěší cyrilometodějské trasy, které sem vedou z pěti směrů a čítají v Česku asi devět set kilometrů,“ řekl předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub. Lokalita se už nyní řadí mezi nejvíce navštěvovaná místa ve Zlínském kraji, areál Archeoskanzenu společně s expozicí Živá voda navštíví čtvrt milionu návštěvníků ročně.

Bezpečnost exponátů zohledněna

Významným partnerem a zároveň odborným garantem projektu se stalo Moravské zemské muzeum v Brně, v jehož prostorách je uložena většina nálezů z území dnešní Moravy. Zapůjčí do expozice sbírku nejcennějších šperků a zároveň umožní i výrobu takzvaných vědeckých kopií, které budou evidovány v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury.

„V současné době na celém území Moravy není výstavní objekt, který by splňoval bezpečnostní opatření pro vystavení velmi cenných historických exponátů, což náš ‚trezor‘ umožní. Jde totiž o podzemní monolitický objekt s veškerým zabezpečením proti krádeži i poškození, samozřejmostí je bezbariérový přístup,“ informoval starosta obce Modrá Miroslav Kovářík.*

/tz/

Foto: archiv Zlínského kraje

Slavnostní zahájení stavby Klenotnice Velké Moravy v areálu Archeoskanzenu v obci Modrá, dne 1. srpna 2023

Slavnostní zahájení stavby Klenotnice Velké Moravy v areálu Archeoskanzenu v obci Modrá na Uherskohradišťsku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down