V Odoleně Vodě jsou od dnešního dne k vidění výtluky opravené unikátní mikrovlnnou technologií

S praktickými ukázkami využití unikátní české technologie FUTTEC, která využívá mikrovlnné záření pro opravy výtluků na silnicích, se dnes v Odoleně Vodě (okres Praha-východ) seznámili zástupci obcí a pražských městských částí. Nechyběl mezi nimi ani statutární náměstek středočeské hejtmanky pro oblast dopravy a starosta obce Líbeznice Martin Kupka.

Předváděcí akci uspořádala společnost FUTTEC ve spolupráci s Místní akční skupinou Nad Prahou, o. p. s. Mikrovlnná technologie FUTTEC je ukryta v srdci unikátního zařízení FT3, které společnost FUTTEC nabízí k prodeji či pronájmu firmám, jež se zabývají opravami silnic, stejně jako obcím, svazkům obcí, městům i krajům a jejich společnostem a organizacím. Případně však opravy výtluků pro vlastníky a správce silnic, včetně Ředitelství silnic a dálnic ČR, dokáže s využitím této technologie sama zajistit.

Praktickou ukázku možností modelu FT3, která se dnes v ulici Československé armády v Odoleně Vodě uskutečnila za nepřerušeného silničního provozu, vedl člen představenstva společnosti FUTTEC Hynek Schmidt. Přítomné zástupce obcí a měst seznámil s hlavními výhodami mikrovlnné technologie opravy výtluků, kterými jsou (oproti tradičním technologiím) rychlost (tedy zkrácení doby uzavírek), homogennost povrchu (bez vzniklých spár) a malé nároky na strojní vybavení, dopravu materiálů a množství lidských zdrojů.

Opravy výtluků prostřednictvím zařízení FT 3 se již uskutečnily například na dálnici D2 nebo v Kutné Hoře, Kopřivnici, Praze či Olomouci. Ještě letos ve spolupráci s VOP Nový Jičín bude na trh uveden inovovaný model FT 4. Tento model přinese především vyšší rychlost ohřevu asfaltové vrstvy, takže asfaltovou vrstvu tak ohřeje za pouhých 10 minut. Zařízení FT4 je plně autonomní: Jeho pevnou součástí jsou mikrovlnná pec, mikrovlnný aplikátor i zdroj elektrické energie. Mikrovlnný aplikátor proto nemusí být spojen s elektrocentrálou kabelem.

Mikrovlnná technologie FUTTEC je určená především k opravě lokálních poruch obrusné a ložní vrstvy netuhých vozovek v rámci jejich běžné preventivní údržby. Jde o technologii opravy doplněním a hutněním teplé asfaltové směsi do místa poruchy, jejíž hrana je homogenně a šetrně prohřáta mikrovlnným ohřevem v celé tloušťce porušené vrstvy. Definování hrany výtluku probíhá pomocí penetračního činidla podle vlastního patentu, které umí absorbovat mikrovlnnou energii a přeměnit ji na teplo.

Principem technologie FUTTEC je mikrovlnné záření s frekvencí 2450 MHz, které dokáže šetrně ohřát směs asfaltu a kameniva, z níž je tvořena vozovka, na kontrolovanou teplotu 145 °C, kdy asfaltové pojivo na hranici neporušené vozovky a poruchy změkne, ale nedegraduje. Následně se do poruchy přidá přesně nadávkovaná nová asfaltová směs, ohřátá pomocí mikrovln na 145 °C, a vše se zhutní. Při hutnění (a zarovnávání s okolím místa poruchy) se nová směs přirozeně prolne s původní vozovkou a trvale uzavře poruchu bez vzniku spáry, do které by mohla následně vnikat voda a spáru dále (především při zimním poklesu teplot) narušovat. Provoz na opravovaném místě je možné obnovit po poklesu teploty daného místa pod 40 °C.

Podle 1. místostarosty Odoleny Vody Martina Doubka město na dnes opravené výtluky v ulici Československé armády za mateřskou školou upozorní na svém facebookovém profilu, a dá tak všem občanům možnost, aby kvalitu oprav výtluků v tomto prostoru sami posoudili.*

/rš/

Foto: Ivan Ryšavý

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down