V Pardubickém kraji vznikne nové železniční muzeum

Přípravy na vybudování železničního muzea v Dolní Lipce pokračují. V pátek 22. 7. navštívil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický muzeum Klubu historie kolejové dopravy KHKD v Kněževsi u Rakovníka, Muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka a prohlédl si Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově.

„Koncem června jsme vyhlásili výběrové řízení na zpracovatele projektové dokumentace na vybudování nového železničního muzea v Dolní Lipce. Předpokládaná hodnota stavby činí v tuto chvíli 62 milionů korun včetně daně. S tímto projektem chceme uspět v rámci operačního programu INTERREG Česko – Polsko," řekl hejtman Martin Netolický, který také přiblížil parametry připravovaného projektu. „Záměr zahrnuje rekonstrukci stávajících historických budov, opravu a doplnění kolejového komplexu, obnovu původní točny a vybudování nové točny, která je důležitá pro umístění exponátů parních lokomotiv na celé centrální ploše muzea. Součástí projektu je také výstavba nových objektů, které jsou nutné pro chod muzea – vstupní objekt se zázemím pro návštěvníky, přístřešek pro lokomotivy a točna, která je nyní v areálu KHKD v Kněževsi," dodal hejtman.

Ten se pro čerpání inspirace vydal společně s předsedou Muzea starých strojů a technologií v Žamberku Michalem Bednářem na návštěvu tří významných institucí, které se železniční historií zabývají. Tou první je Klub historie kolejové dopravy KHKD v Kněževsi u Rakovníka. Jím vlastněné exponáty mohou cestující poznat v rámci pravidelných jízd historických parních vlaků v Pardubickém kraji, a to včetně lokomotivy 555.0153 „Němka". „KHKD je naším dlouholetým partnerem a vlastní celou řadu mimořádných exponátů včetně salonního vozu, který byl protektorátní vládou věnován Adolfu Hitlerovi, či lokomotivy 354 7152 "Sedma" z roku 1917. Do budoucna bychom rádi spolupráci ještě prohlubovali, a to i s ohledem na záměr v Dolní Lipce. Budeme chtít jednat o zápůjčce některých exponátů, které by v Lipce našly uplatnění a zároveň mohly být pod střechou, což by napomohlo jejich uchování do budoucna," uvedl Michal Bednář z Muzea starých strojů a technologií v Žamberku.

Společně s hejtmanem navštívili také muzeum v Lužné u Rakovníka a Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově. „S ředitelem Národního technického muzea jsme se domluvili, že budeme hledat cestu, jak jejich exponáty zapojit do provozu historických parních vlaků v našem kraji, protože je škoda, aby nebyly představeny v plné parádě v akci a naše pravidelné letní jízdy mohou být ideální příležitostí. Zároveň by muzeum mělo jistotu, že budou stroje profesionálně deponovány a chráněny," řekl hejtman.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down