V pohornické krajině na Karvinsku vznikají první prototypy udržitelného mobiliáře

V rámci transformačního programu POHO 2030 vznikly první prototypy návrhů mobiliáře pro pohornickou krajinu na Karvinsku. Mají inspirovat obce a firmy k vytvoření nové infrastruktury s ohledem na udržitelnost a historický kontext dané oblasti. Lidé si je prohlédnou na letních festivalech v Moravskoslezském kraji v rámci POHO zóny, kde si vyzkouší například posezení na nových lavičkách z důlních vozíků.

Klíčovou součástí rozvoje pohornické krajiny je vytvoření vhodné infrastruktury, která by zatraktivnila místo pro návštěvníky a investory. Minulý rok se v rámci programu POHO 2030 uskutečnil kreativní workshop s názvem POHO 3C, jehož výstupem bylo několik konkrétních návrhů produktů pro mobiliář z nevyužitého materiálu v pohornické krajině. Jednalo se nejčastěji o důlní vozíky a stroje, které s ukončením těžby uhlí ztratily své využití. 

„Program POHO 2030 funguje na principech udržitelnosti a modernizace, zároveň má zachovat historický odkaz pohornické krajiny Karvinska. Vozíky přetvořené na lavičky nebo dokonce bar působí designově, a zároveň odkazují na hornickou historii regionu. K dispozici máme zatím jen pár kousků, věřím, že jich bude brzy přibývat. Mobiliář se dá vytvářet i z dalšího nevyužitého materiálu, jako jsou železné trubky či výztuhy. Byla by velká škoda vyhodit je, když z nich mohou vznikat lavičky, lehátka, informační tabule nebo dokonce ohniště,” řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška.

Ze zpracovaných návrhů v současnosti vzniklo několik prototypů, které budou dále sloužit jako ukázka a inspirace pro obce a firmy v pohornické krajině na Karvinsku. Jedná se například o bar či venkovní lavičky z důlních vozíků. Lidé můžou na tyto prototypy mobiliáře narazit v rámci POHO zóny na regionálních festivalech jako Colours of Ostrava, na Dnech Karviné nebo na ostravském Festivalu v ulicích.

Do spolupráce se při realizaci prototypů mobiliáře zapojily i firmy, které se v loňském roce účastnily již zmíněného odborného workshopu POHO 3C. Návrhy mobiliáře lze najít v novém POHO katalogu.*

/tz/

 

POHObar z důlního vozíku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down