Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

V Praze se probírala »krása a rozpadlost měst«

K desetiletí činnosti Společnosti Petra Parléře, o. p. s., se 11. října v rezidenci pražského primátora na Mariánském náměstí v centru české metropole uskutečnila konference O kráse a rozpadlosti měst. Její téma nebylo vybráno náhodně. Tato obecně prospěšná společnost si totiž klade za cíl...

K desetiletí činnosti Společnosti Petra Parléře, o. p. s., se 11. října v rezidenci pražského primátora na Mariánském náměstí v centru české metropole uskutečnila konference O kráse a rozpadlosti měst. Její téma nebylo vybráno náhodně. Tato obecně prospěšná společnost si totiž klade za cíl přispívat k obnově a rozvoji sídelních struktur a zasazovat se o to aby se architektura u nás stala veřejným zájmem.

Na konferenci vystoupili architekti a odborníci z dalších oborů, kteří se věnují zkoumání veřejného prostoru, a to známých jmen, jako Jaroslav Wertig, Eva Špačková, Eva Brandová, Pavel Hnilička, Jan Sedlák, Tomáš Hradečný, Tomáš Vích, Gabriela Elichová, Michael Šebek, Jaroslav Šolc a další. Mnozí z nich také úzce spolupracují se Společností Petra Parléře.


Např. Pavel Hnilička připomněl, že ve Vídni územní plán v hrubých rysech ukazuje, podle jakých zásad by se mělo město dál rozvíjet. Ještě ve 30. letech 20. století měla Praha zpracovanou regulaci na celé své území, nyní však má pouze jediný schválený plán na Anenskou čtvrť. Podle Jana Sedláka se sice problematika veřejného prostoru v posledních dvaceti letech stala i součástí veřejné diskuse, leč přesto veřejný prostor prožívá novou krizi.Jaroslav Wertig se zase zamýšlel nad postavením a rolí městských architektů a kladl si otázku, jak se např. bratři Wiedermannové, kteří si Františkovy Lázně předávali téměř jako rodinný podnik, mohli tolik zasloužit o jejich jednotný ráz.

OD 1. 11. ZAČÍNÁ DALŠÍ ROČNÍK SOUTĚŽE CENA PETRA PARLÉŘE

Takřka v předvečer konání konference mohla Společnost Petra Parléře oznámit, že Česká komora architektů (ČKA) dodatečně potvrdila regulérnost soutěžních podmínek soutěže Cena Petra Parléře 2012, takže zájemci z řad architektů o účast v soutěži a zpracování ideových urbanisticko-architektonických řešení veřejných prostranství měst Sokolov, Valašské Klobouky a Valašské Meziříčí a nefunkčního areálu v Železném Brodě se již mohou hlásit do letošního jubilejního 10. ročníku.

Pro ostatní města je důležité, že od letošního 1. listopadu mohou do dalšího ročníku soutěže přihlašovat zadání na rekonstrukci náměstí a jiných veřejných prostor nebo na přestavbu budov ve vlastnictví veřejné správy. Doba pro možnost přihlásit své náměty a získat pro město kvalitní urbanistické-architektonická řešení je však krátká, a proto se už nyní vyplatí začít sledovat podmínky příštího ročníku soutěže na webu www.cenapp.cz.

Nelze však v té souvislosti nevzpomenout postesknutí, které na konferenci Krása a rozpadlost měst rovněž zaznělo. To když dlouholetí, v soutěži velmi úspěšní účastníci – mladí architekti Martin Rosa a Kamil Mrva připomínali, že některé radnice nedovedou s řešeními, která pro jejich zadání ze soutěže vzešla, dále pracovat, byť šlo o studie oceněné soutěžní komisí složenou pokaždé z renomovaných českých architektů. Vedení měst také někdy podceňují další kontakt s tvůrci řešení.

Konferenci O kráse a rozpadlosti měst zahájil pražský primátor Bohuslav Svoboda.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *