V Praze vznikají první informační kiosky pro ukrajinské rodiny prchající před válkou

V  hlavním městě dnes odpoledne začaly fungovat první dva kiosky, kde budou dobrovolníci poskytovat informace obyvatelům Ukrajiny, kteří utíkají před ruskou agresí na jejich území. Kiosky jsou v první fázi umístěny na Hlavním nádraží Praha a na autobusovém nádraží na Florenci, další by mohly přibýt na strategických místech v metropoli podle potřeby.

Příští týden vznikne i speciální asistenční centrum v  Městské knihovně Praha, které bude poskytovat komplexní služby pro uprchlíky.  

Do Prahy a celé České republiky v současných hodinách míří ukrajinské rodiny, které zasáhla válka. Kromě informačních kiosků a zprostředkování ubytování pro ně Praha připravila také základní informační leták pro jejich snadnější orientaci. Rád bych apeloval na všechny Pražany, aby projevili svoji vstřícnost a toleranci, jak k samotným Ukrajincům, tak i k ruským rodinám, které žijí v Praze dlouhodobě a distancují se od Putinovského totalitního zřízení. Osobní vytrvalost v solidaritě bude potřeba projevovat dlouhodobě. Je totiž pravděpodobné, že tato noční můra jen tak neskončí,“ připomněl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy. 

Hlavní město připravilo informační kiosky na hlavním nádraží a na Florenci, kde lidé z Ukrajiny získají základní informace od dobrovolníků, kam se mají obracet a pomohou jim s orientací v metropoli. V prvotní fázi budou kiosky otevřeny od 10 do 22 hodin, přičemž se může doba prodlužovat podle aktuální situace. Na místě budou informační letáky jak v češtině, tak v ukrajinštině.  

Od zítřejšího dne, tedy od 28. února, také vznikne Asistenční centrum pomoci, které zajistí ubytování, sociální a zdravotní pomoc, které by soustředilo nabídku veškeré potřebné pomoci pro případ masivní migrační vlny. Pro provoz asistenčního centra byl určen objekt Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí,“ dodal náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.   

V asistenčním centru budou pracovat zástupci složek Integrovaného záchranného systému (IZS), ale i například pojišťoven a dalších institucí, kteří uskuteční veškeré úkony spojené s vazbou na uprchlíky, tedy registraci, zjištění základního zabezpečení služeb, které budou tito lidé potřebovat, a podají jim informace, kam se mohou obracet, kde budou ubytováni či jak se na místo dostanou a podobně. 

Hlavní město je zároveň připraveno na první vlnu lidí, kteří do Prahy dorazí. V tuto chvíli jsou k dispozici přibližně tři tisíce lůžek, které budou postupně poskytnuty pro potřeby Ministerstva vnitra ČR. Zástupci Magistrátu hl. m. Prahy včetně městských částí a společností dále vytipovávají další místa na ubytovnách a v jiných lokalitách. Stále také pokračuje možnost, aby veřejnost nabízela volné prostory, kde by mohli být ohrožení lidé ubytováni, pro nabídku je možné využít formulář na adrese: https://pomocukrajine-ubytovani.praha.eu/.*  

Veškeré další detaily mohou lidé nalézt na https://metropolevsech.eu/cs/ nebo na https://pomocukrajine.praha.eu/

Informační letáky jsou volně k  dispozici zde: https://drive.google.com/drive/folders/1gi7cE_FAf1U4YMs5rC75z_JltpJ6Z2wg?usp=sharing  

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down