V Praze začal další z významných EPC projektů, tentokrát v nemocnici

Odstartoval velký projekt energetických úspor: Fakultní Thomayerova nemocnice ročně uspoří přes 7 milionů korun za energie a 2500 tun emisí oxidu uhličitého. Na dnešní tiskové konferenci ho představili zástupci ČEZu a nemocnice.

 

  • Projekt formou EPC proběhne ve 20 objektech; je součástí modernizace nemocnice
  • Jde o největší projekt EPC realizovaný ve fakultních nemocnicích v Česku; a to za plného provozu
  • Roční garance energetických úspor 7,1 mil. Kč v cenách roku 2021 a 2 500 tun emisí CO2. V roce 2022 budou úspory ještě vyšší vzhledem k cenám energií
  • Nemocnice sníží náklady na plyn a elektřinu minimálně o 30 %
  • Celková investice dosáhne téměř 365 mil. Kč bez DPH, z toho úsporná opatření stavebního charakteru ve výši 318 mil. Kč a na moderní úsporné energetické technologie půjde 47mil. Kč
  • EU dotace činí 45 % výdajů v rámci OPŽP a 50 % výdajů bude hrazeno ze státního rozpočtu. Ostatní náklady budou hrazeny z rozpočtu nemocnice

Fakultní Thomayerova nemocnice odstartovala více než roční modernizační maratón, jehož součástí je i velký projekt energetických úspor letošního roku v ČR. V jeho cíli čeká pacienty i personál výrazné zlepšení vnitřního komfortu, areál zároveň podstatně sníží energetickou náročnost provozu: během pěti let dosáhne úspora18 GWh zemního plynu a 10 GWh elektřiny. Projekt je realizován metodou energetických úspor se zárukou (EPC), a tak má tuto úsporu nemocnice garantovánu přímo ve smlouvě. Projekt realizují ve sdružení společnosti METROSTAV DIZ, ENESA z holdingu ČEZ ESCO a METROSTAV.

„Ve Fakultní Thomayerově nemocnici jsme odstartovali největší stavební a energetickou modernizaci našich pavilonů za posledních čtyřicet let. Zateplení sedmi našich pavilonů je součástí velkého projektu energetických úspor. Celkově tento projekt zahrnuje 20 našich objektů. Jsme vůbec první fakultní nemocnicí v Česku, která se rozhodla využít formu EPC, kdy nám dodavatel přímo úspory garantuje ve smlouvě. Jsme rádi, že část nákladů se nám rychle vrátí z dosažených úspor za energie. Zároveň uspoříme významný objem plynu a podpoříme tak energetickou soběstačnost České republiky,“ řekl ředitel nemocnice doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc., a dodal: Díky těmto energetickým úsporám zároveň výrazně pomůžeme i k ochraně našeho životního prostředí, což je pro nás velice důležité.“

„V čase rostoucích cen energií a zvýšeného významu energetické bezpečnosti je sázka na úsporné projekty EPC tím nejlepším řešením. Nemocnici za prvních pět let garantujeme úsporu minimálně 35,5 milionu korun, ve skutečnosti ale podle našich zkušeností z dřívějších projektů zákazníku šetří skoro vždy ještě více. Součástí řešení je i energetický management, který dosažené úspory průběžně vyhodnocuje a navrhuje další vylepšení,“ zmínil hlavní pozitiva řešení předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Jednoznačným ekologickým přínosem je roční úspora emisí CO2 ve výši 2 517 tun, stejné množství vyprodukuje za jeden den provozu klasický elektrárenský blok o výkonu 100 MW.

Fakultní Thomayerova nemocnice v pražské Krči byla slavnostně otevřena již v roce 1928 jako jedno z nejmodernějších zařízení tohoto typu v Evropě. Stalo se tak u příležitosti 10. výročí vzniku první Československé republiky. Řada objektů je tak památkově chráněna, dřevěná okna budou nově nahrazena jejími přesnými replikami.

„Jsme rádi, že jsme při této velké zakázce mohli uplatnit naše bohaté zkušenosti se snižováním energetické náročnosti budov i v sektoru zdravotnických zařízení. Zdokonalující se izolační technologie přinášejí opravdu významné snížení spotřeby. Zároveň musíme postupovat co nejcitlivěji, abychom dodrželi vše, co je nutné při modernizaci památkově chráněných objektů,“ řekl Ing. Karel Volf, MBA, předseda sboru jednatelů ze sdružení společností Metrostav DIZ, ENESA a Metrostav.

Kromě zateplení střech i obvodových stěn a výměny oken a vchodových dveří se počítá i s modernizací osvětlení. Téměř 11 500 svítidel bude nahrazeno moderním LED osvětlením, které bude mít o 60 % nižší spotřebu energie ve srovnání se stávajícími typy, což představuje úsporu 4,6 mil. korun ročně.

V plánu je i instalace pokročilého systému regulace vytápění jednotlivých místností podle způsobu či času využití. Každá místnost si tak automaticky řídí dodávku tepla podle vlastní okamžité potřeby nezávisle na ostatních prostorách. V pokojích, sesternách či jídelnách tak bude možné udržovat vyšší teplotu než na chodbách, toaletách či schodištích – vždy s ohledem na vnitřní komfort a rozumnou spotřebu energie.

„Podobné projekty energetických úspor s visačkou ČEZ ESCO a financované metodou EPC už úspěšně fungují v 18 nemocnicích a zdravotnických zařízeních. Pomáháme v nich snižovat náklady na elektřinu, plyn, teplo či vodu, a přispíváme tak ke snižování emisí CO2. V řadě dalších nemocnic jsme instalovali kogenerační jednotky nebo jim pomáháme s provozem jejich energetických hospodářství. Zakázky ve zdravotnickém sektoru jsou o to náročnější, že samozřejmě probíhají za plného provozu, což bylo obtížné zejména v období pandemie COVID,“ připomněl Kamil Čermák, generální ředitel společnosti ČEZ ESCO.*

/zr/

 

Modernizace - výměna oken, topných regulačních ventilů, zateplení obvodového pláště a střech již začala, a bude probíhat za plného provozu nemocnice. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down