V Praze začíná neobvyklá výstava, je i plná emocí

Máte-li rádi dobu první republiky, necháte-li se rádi unášet atmosférou i dob dávno minulých, pak byste si neměli nechat ujít tematickou expozici s názvem 13 komnat první republiky, která v galerii Tančící dům začíná právě dnes. Je to výstava plná emocí, uvedla na tiskové konferenci kurátorka výstavy Jana Sommerová. Atmosféru doby mezi dvěma světovými válkami navozují exponáty vystavené celkem v třinácti tematických okruzích od filmu a umění přes módu či sport až po politiku a podnikání.

Filmový okruh nabídne dobové plakáty, fotografie hvězd stříbrného plátna, jako byly Adina Mandlová nebo Anny Ondráková, či osobní věci komika Vlasty Buriana a dalších známých prvorepublikových herců. Tehdejší módu přiblíží originální modely slavné československé návrhářky Hany Podolské. Poprvé budou vystaveny kostýmy z úspěšných filmů a seriálů z produkce České televize a původní nábytek z bytu Emy Destinnové. „V Tančícím domě se přenesete v čase a zjistíte, jak se žilo v této zemi, když váš pradědeček zval prababičku do kina. Prababička ještě váhala nad novými trendy, zatímco z plakátů již v kožišině mávala kouřící špičkou noblesní dáma,“ popisuje atmosféru první republiky spisovatel a historik Petr Stančík.

První patro Tančícího domu patří umění a zahrnuje témata, jako jsou výtvarné umění, architektura, poezie, film, divadlo a móda. Návštěvníci se tak mohou těšit na původní loutky a kresby slavných tvůrců Jiřího Trnky, Josefa Lady a Josefa Skupy nebo na magický cyklus Matka země fotografa Františka Drtikola, práci Josefa Čapka i dalších umělců světového významu. Mezi kuriozity patří trojrozměrná rekonstrukce plakátu 3 jazzové revue Osvobozeného divadla i busta Voskovce a Wericha od sochaře Otakara Švece. Kromě těchto uměleckých exponátů se v prvním patře objeví také dosud nevystavené dobové hračky.

Komnata věnovaná módě prezentuje modely ze salonu královny prvorepublikové módy Hany Podolské, která odívala většinu hereckých hvězd. Objevují se také návrhy talentované Lisy Mikové, dodnes žijící pamětnice židovského původu, která pro Podolskou pracovala před svou deportací do Terezína. Atmosféru časů stříbrného plátna návštěvníkům přiblíží šatna Adiny Mandlové, originální filmové plakáty a fotografie. Osobní předměty Vlasty Buriana, oblíbeného komika a herce i fanouška fotbalu, zastupuje jeho sparťanský průkaz nebo nášivka na dres a další fotbalové relikvie.

Přízemí galerie je věnováno oblastem podnikání, sportu a politiky. Unikátem je rodinný kabriolet Walter z roku 1932, který si vynálezce, továrník a průkopník motorismu Josef Walter postavil výhradně pro sebe a svoji rodinu. Na celém světě existují pouze tři exempláře, ten v Tančícím domě pochází z pozůstalosti hudebníka Petra Hapky. Výstavní okruh ve sníženém přízemí představí produkci České televize včetně kostýmů z novějších seriálů První republika či Bohéma nebo například oblek rady Vacátka ze seriálu Hříšní lidé města pražského. Prostor ve druhém sníženém přízemí přibližuje osud operní pěvkyně Emy Destinnové a je zde vystaven originální nábytek z jejího bytu.*

Výstava 13 komnat první republiky bude v Galerii Tančící dům otevřena od 3. 5. do 25. 10. 2017 každý den mezi 9.00 a 20.00 hod. Více informací na www.13komnatprvnirepubliky.com.

ev, TZ

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down