Převládajícím způsobem dopravy po Praze je městská hromadná doprava, kterou využívá 34 % obyvatel. Vlastním automobilem jich denně jezdí 16 %, což je o 2 % méně než předloni. Pozvolný nárůst zájmu naopak zažívají služby tzv. carsharingu, tedy krátkodobého pronájmu sdílených aut. Těmi v Praze jezdí více než 11 % obyvatel, tj. asi o 4 % více než předloni. Vyplývá to z průzkumu pro společnost Anytime, která patří k poskytovatelům sdílených aut na hybridní pohon.
„Za poslední dva roky klesl počet lidí, kteří v Praze jezdí denně autem. Sdílení automobilů a kol naopak posiluje,“ komentoval Milan Beutl, ředitel carsharingové společnosti Anytime. „Automobily sdílí 11 % Pražanů, ti pak cestují v kombinaci s využitím MHD. Koloběžky a kola využívá shodně 12 %. Vyplývá to z průzkumu, který pro nás zpracovala agentura STEM/MARK,“ doplnil.
Veřejnou dopravou se po hlavním městě denně pohybuje 34 % lidí a několikrát týdně 32 %. Jednou týdně ji využije 10 % obyvatel, maximálně třikrát měsíčně 11 %. Téměř 4 % obyvatel Prahy nevyužívají MHD vůbec.
Pěšky, tedy minimálně dva kilometry souvislé chůze, po Praze denně nachodí 30 % lidí, několikrát týdně to je dalších 31 %. Pouze 16 % obyvatel používá svůj automobil denně.
/zr/
Ilustrační foto agentura Aspen