V Praze zvolna roste obliba využívání sdílených vozů

Převládajícím způsobem dopravy po Praze je městská hromadná doprava, kterou využívá 34 % obyvatel. Vlastním automobilem jich denně jezdí 16 %, což je o 2 % méně než předloni. Pozvolný nárůst zájmu naopak zažívají služby tzv. carsharingu, tedy krátkodobého pronájmu sdílených aut. Těmi v Praze jezdí více než 11 % obyvatel, tj. asi o 4 % více než předloni. Vyplývá to z průzkumu pro společnost Anytime, která patří k poskytovatelům sdílených aut na hybridní pohon.

„Za poslední dva roky klesl počet lidí, kteří v Praze jezdí denně autem. Sdílení automobilů a kol naopak posiluje,“ komentoval Milan Beutl, ředitel carsharingové společnosti Anytime.  „Automobily sdílí 11 % Pražanů, ti pak cestují v kombinaci s využitím MHD. Koloběžky a kola využívá shodně 12 %. Vyplývá to z průzkumu, který pro nás zpracovala agentura STEM/MARK,“ doplnil.

Veřejnou dopravou se po hlavním městě denně pohybuje 34 % lidí a několikrát týdně 32 %. Jednou týdně ji využije 10 % obyvatel, maximálně třikrát měsíčně 11 %. Téměř 4 % obyvatel Prahy nevyužívají MHD vůbec.

Pěšky, tedy minimálně dva kilometry souvislé chůze, po Praze denně nachodí 30 %  lidí, několikrát týdně to je dalších 31 %. Pouze 16 % obyvatel používá svůj automobil denně.

/zr/

Ilustrační foto agentura Aspen

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down