Už během loňského podzimu se zintenzívnila pracovní setkání zástupců řady dobrovolných svazků obcí (DSO) celé ČR. Na dvou on-line schůzkách se diskutoval legislativní návrh tzv. společenství obcí (SO), ale také varianty vzniku krajských organizací DSO po vzoru Asociace DSO Středočeského kraje. Nakonec převládl názor transformovat – se souhlasem členské základny – středočeskou organizaci na Asociaci DSO České republiky, a umožnit tak vstupu zájemců z řad DSO i z ostatních krajů.
Do konce minulého roku o tomto postupu měly rozhodnout orgány jednotlivých svazků obcí. Dnes se tak na Krajském úřadě Středočeského kraje mohla sejít členská schůze dosavadní Asociace DSO Středočeského kraje, která rozhodla o své transformaci na Asociaci DSO České republiky, do níž vstoupilo dalších celkem 14 dobrovolných svazků obcí z Jihočeského, Jihomoravského, Karlovarského, Olomouckého a Plzeňského kraje. Nejnověji se právě dnes do Asociace DSO ČR přihlásil Mikroregion Mohelnicko z Olomouckého kraje.
Asociace svou činností navazuje na předchozí projekty Svazu měst a obcí ČR, které si kladly za cíl rozvinout a přivést na vyšší úroveň meziobecní spolupráci a zřizovat k tomu i centra společných služeb (CSS) s cílem zajistit efektivnější poskytování veřejných služeb obyvatelům zejména menších obcí.
Předsedou Asociace DSO ČR byl zvolen dosavadní předseda Asociace DSO Středočeského kraje Mgr. Viktor Liška, starosta obce Ratměřice a předseda středočeského Mikroregionu Voticko. Místopředsedy Asociace DSO ČR byli zvoleni Mgr. Pavel Roubínek, Ph.D., místostarosta obce Štarnov, donedávna manažer Mikroregionu Šternbersko, a Pavel Motejzík, DiS., místostarosta města Nepomuk (Mikroregion Nepomucko) v Plzeňském kraji.
SPOLEČENSTVÍ OBCÍ UŽ REÁLNĚ NA OBZORU
Jak na dnešním ustavujícím jednání Asociace DSO ČR uvedl Ing. Marek Jetmar, Ph.D., vedoucí oddělení dostupnosti a financování veřejné správy Ministerstva vnitra ČR, do meziresortního připomínkového řízení právě v těchto dnech míří návrh na novelizaci zákona či 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), který zavádí legislativní úpravu tzv. společenství obcí (SO). Tato společenství obcí by měla vznikat tak, že obce ve správním obvodu obce s rozšířenou působností (ORP) by se mohla sdružit do svazku obcí, který by měl postavení společenství obcí. Společenství obcí by mohlo koordinovat veřejné služby na území členských obcí i strategický rozvoj tohoto území. Společenství obcí by dostala rovněž možnost zajišťovat společný výkon správních činností pro členské obce, případně i další činnosti, pokud by to stanovil zvláštní zákon.
Nejvyšším orgánem společenství obcí by bylo shromáždění starostů členských obcí, přičemž v čele společenství obcí by stál předseda, který by dané společenství obcí zastupoval navenek. Stanovy společenství obcí by mohly určit i další orgány společenství obcí. Ministerstvo vnitra, jak ujistil Marek Jetmar, je připraveno vytvořit vzorové stanovy společenství obcí.
K Asociaci dobrovolných svazků obcí ČR se více vrátíme v chytaném březnovém vydání Moderní obce.*
/rš/
Na snímku: Z dnešního založení Asociace dobrovolných svazků obcí ČR
Foto: Ivan Ryšavý