V prvním kole volby prezidenta hlasovalo 61,9 % oprávněných voličů

Do druhého kola volby prezidenta postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů – Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Rozhodlo o tom 61,9 % voličů. Výsledky prvního kola volby prezidenta, které se konalo ve dnech 12. a 13. ledna, Český statistický úřad dnes předloží ke schválení Státní volební komisi.

V historicky druhé přímé volbě prezidenta vybírali voliči mezi devíti kandidáty. Miloš Zeman získal 38,6 % hlasů, druhý Jiří Drahoš dostal 26,6 %. Oba kandidáty navrhli do volby občané.

Nejvyšší podporu měl Miloš Zeman v obci Chobot na Strakonicku, a to 83,9 %. Jiří Drahoš získal nejvyšší podíl hlasů ve Staňkovicích na Litoměřicku, konkrétně 75,0 %. Největší rozdíl v podílu hlasů mezi dvěma postupujícími kandidáty byl v Syrově na Pelhřimovsku,“ shrnula místopředsedkyně Českého statistickéhpo úřadu (ČSÚ) Eva Krumpová.

Další kandidáti nepostoupili do druhého kola volby, které se bude konat ve dnech 26. a 27. ledna. Pavel Fischer získal 10,2 % hlasů. Na čtvrté příčce se s 9,2 % umístil Michal Horáček. Marek Hilšer obdržel 8,8 %. 4,3 % voličů podpořilo Mirka Topolánka, 1,2 % Jiřího Hynka, 0,6 % Petra Hanniga a 0,5 % Vratislava Kulhánka.

Stoprocentní volební účast byla v obci Čilá na Rokycansku. Naopak nejmenší jsme zaznamenali ve Vřesové na Sokolovsku, a to 22,8 %,“ uvedl místopředseda ČSÚ Marek Rojíček.

Konečné výsledky byly zpracovány v sobotu 13, ledna v čase 19:59 hod. K dispozici jsou na webu www.volby.cz.

Ve volebním obvodu č. 39 Trutnov se společně s prvním kolem volby prezidenta konalo i druhé kolo doplňovacích senátních voleb. Senátorem byl zvolen starosta Vrchlabí Jan Sobotka. Získal 67,11 % hlasů.

Dnes, tedy 15. ledna, předloží ČSÚ výsledky voleb ke schválení Státní volební komisi.*

/zr/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down