Autor
Kategorie:
Různé

V Ratíškovicích mají Knihovnu roku 2012

Naše knihovna získala titul Knihovna roku 2012. Máme obrovskou radost a děkujeme. Tohle lakonické a přitom neobyčejně výstižné sdělení visí od počátku října na webu obecní knihovny v Ratíškovicích na Hodonínsku (www.ratiskovice.knihovnacz). Podobně jako v Ratíškovicích se radují také v dalších...

Naše knihovna získala titul Knihovna roku 2012. Máme obrovskou radost a děkujeme. Tohle lakonické a přitom neobyčejně výstižné sdělení visí od počátku října na webu obecní knihovny v Ratíškovicích na Hodonínsku (www.ratiskovice.knihovnacz). Podobně jako v Ratíškovicích se radují také v dalších místech po celé ČR, jejichž knihovny byly oceněny v kategorii Základní knihovna soutěže o Cenu Knihovna roku. Tu uděluje ministryně kultury ČR.

Ratíškovická knihovna, kterou vede Marie Škorpíková, prošla velmi zdařilou rekonstrukcí interiérů a je zcela bezbariérová. Knihovna je centrem celoživotního vzdělávání občanů všech generací a příjemným místem setkávání, je výsledkem nebývalé souhry vedení obce, knihovnice a vedení ZŠ. V ratíškovické knihovně se maximálně využívá internetové centrum s pěti stanicemi, nabízejí se tam i prostory pro rodinu s názvem »Family Point«, počítačové kurzy pro seniory, semináře o problematice v sociální oblasti, autorská čtení, cestovatelské besedy, zapůjčení tematických kufříků dětským čtenářům a navíc i méně běžné služby, například poskytnutí kávy při posezení v knihovně.

Zvláštní ocenění a diplom v kategorii Základní knihovna získala dále Místní knihovna Ostravice na Frýdecku-Místecku (http://naseknihovna.cz/ostravice/) v čele s Martinou Klimkovou a Obecní knihovna v Košťálově na Semilsku (http://www.knihovnakostalov.webk.cz), kde je knihovnicí Lenka Barochová.

Hlavní cenu v kategorii Informační počin obdržela Knihovna Jiřího Mahena v Brně (http://www.kjm.cz/) za systematickou práci s uživateli s různými druhy hendikepů a inspirativní přínos pro další knihovny. Knihovnu řídí Libuše Nivnická.

Městskou knihovnou roku 2012 se stala Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana Uherské Hradiště (http://www.knihovnabbb.cz/). Tuto zvláštní cenu uděluje SKIP – Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a firma Skanska a. s. Ředitelem knihovny je Radovan Jančář. Aktivity uherskohradišťské knihovny jsou známy nejen v Česku, ale rovněž na Slovensku, v Polsku, Slovinsku, Rakousku, Spojených státech a v mnoha dalších zemích. V Uherském Hradišti se totiž v roce 2000 uskutečnila vůbec první Noc s Andersenem, která je v současnosti zřejmě mediálně nejznámější knihovnickou akcí.

Z přebírání ceny pro vítěznou knihovnu z Ratíškovic v pražském Klementinu. První zleva knihovnice Marie Škorpíková, uprostřed starosta Josef Uhlík, zcela vpravo ministryně kultury Alena Hanáková.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *