Kategorie:
EU

V ROP Moravskoslezsko evropské peníze nepropadnou

Nejdůležitější zpráva o čerpání dotací EU v Moravskoslezsku přišla těsně před koncem minulého roku. Všechny peníze z ROP Moravskoslezsko najdou v kraji uplatnění, přestože byl rok 2013 co do rychlosti čerpání kritický.

Evropská komise před koncem minulého roku schválila 143 mil. eur za projekty uskutečněné v Moravskoslezském kraji s využitím evropských dotací. Znamená to, že objem certifikovaných výdajů ROP Moravskoslezsko se od roku 2007 navýšil na téměř 450 mil. eur.

»Z pohledu čerpání peněz EU v našem kraji byl loňský rok asi nejsložitější. Hlavně proto, že se střetávalo dvoua tříleté období, během něhož se musí peníze za uskutečněné projekty v daném objemu vykázat Evropské komisi. Jsem ráda, že jsme to zvládli a všechny peníze pro rok 2013 v kraji využijeme, což v Česku není samozřejmé. Patří za to dík kraji, městům a obcím i všem dalším příjemcům peněz EU, kteří s jejich pomocí uskutečnili dostatek užitečných projektů,« odkazuje Kateřina Dostálová, ředitelka Regionální rady Moravskoslezsko, na pravidlo čerpání evropských peněz n+3/n+2. To udává minimální částky, které musí jednotlivé programy v ČR v jednotlivých letech z evropských fondů vyčerpat. »Protože disponujeme dostatkem projektů v realizaci, i pro rok 2014 máme velmi dobře našlápnuto k tomu, abychom všechny peníze využili,« dodává Kateřina Dostálová.

Zprovoznění se loni dočkala stovka projektů financovaných z ROP Moravskoslezsko. Proplacená částka dotace z ROP za ně a jejich části přesáhla 2,5 mld. Kč. Čerpání programu je plynulé – a stejně by tomu s počtem projektů i proplacenou dotací mělo být i letos, kdy evropským investicím v kraji budou dominovat velké projekty.

NĚKTERÉ Z LETOŠNÍCH NOVINEK

Jedním z nich je otevření Trojhalí Karolina plánované na druhou polovinu roku. Zastřešené náměstí, které vznikne rekonstrukcí industriálních budov a pojme městskou galerii, společenské prostory a sportovní zázemí, je jednou z nejočekávanějších novinek. Evropská dotace na projekt je 196,7 mil. Kč. Jiným velkým projektem s přispěním více než 150 mil. Kč z ROP Moravskoslezsko bude 10 km nových cyklostezek napříč městem podél řeky Ostravice.

Už na přelomu léta a podzimu začne v Bruntálu sloužit nový přestupní terminál. Přinese zlepšení dopravní situace a přímou návaznost na další druhy dopravy. Evropská dotace na projekt je 63,2 mil. Kč. Zřejmě už v srpnu se v Bruntálu dokončí rekonstrukce kulturní památky Petrin. Vznikne tak moderní vzdělávací a volnočasové centrum, které pojme knihovnu, základní a mateřskou školu. Město na projekt může uplatnit dotaci až 48,8 mil. Kč z ROP Moravskoslezsko.

Město Hlučín se ve spolupráci s Muzeem Hlučínska pustilo do nové expozice věnované lidem a historii Hlučínska. Interaktivní expozice s venkovní i vnitřní částí bude už nyní v lednu jedním z prvních příjemných překvapení letošního roku. Schválená dotace na projekt je 7,9 mil. Kč.

V Kopřivnici se zase dokončuje přeměna dvou zahrad u mateřských škol v Krátké a Francouzské ulici. Projekt je součástí dlouhodobého konceptu proměny zahrad všech devíti MŠ ve městě. Unikátní je tematické zaměření zahrad, které se jedna po druhé mění v živé a interaktivní místo, kde jsou děti blíž přírodě a okolnímu světu. Dotace na projekt je 8,5 mil. Kč.

ŠANCE JEŠTĚ I V TOMTO ROCE

Ještě letos se také budou rozdělovat zatím nevyužité dotace z ROP Moravskoslezsko. Peníze jsou k dispozici zejména na modernizaci silnic II. a III. třídy a infrastrukturu vzdělávání a sociálních služeb. Dosud volné zdroje se využijí i na regeneraci brownfields nebo projekty bezpečnosti na komunikacích. Příjem žádostí končí většinou v lednu a únoru. Aktuální přehled vyhlášených výzev k předkládání projektů je na webu Regionální rady Moravskoslezsko: www.rr-moravskoslezsko.cz.

MICHAL SOBEK

Úřad Regionální rady Moravskoslezsko

Práce na přeměně industriální památky na nové společenské centrum Ostravy – Trojhalí Karolina, jsou v plném proudu.

FOTO: JOSEF VYBÍRAL

Po náročné rekonstrukci podpořené penězi EU začne letos v létě kulturní památka Petrin v Bruntálu (na snímku před zahájením prací) sloužit jako vzdělávací a volnočasové centrum.

FOTO: PETR KOS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *