V rozpočtovém určení daní by se nově mohla zohlednit další kritéria. Ale nejdříve až od roku 2018, míní Andrej Babiš

Dosavadní třicetiprocentní podíl obcí na výnosu daně z příjmů fyzických osob z přiznání přestal v průběhu času plnit svou funkci, tj. motivovat obce k podpoře podnikání. V odpovědích na otázky Moderní obce (celý rozhovor najdete v aktuálním březnovém čísle časopisu) to uvedl první vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Jak dále připomněl, obce zrušení tohoto podílu požadovaly dlouhodobě, protože většina z nich byla na něm ztrátová.

Ještě do konce března by se podle slov 1. vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše mělo uskutečnit další jednání pracovní skupiny pro změnu zákona o rozpočtovém určení daní (RUD). „Ze schůzky, která proběhla v listopadu 2015, vyplynula některá další témata, kterým bychom se chtěli věnovat,“ uvedl Andrej Babiš v rozhovoru pro březnové vydání Moderní obce.

„Jde např. o analýzu dopadů navýšení váhy kritéria Počet žáků ZŠ či o analýzu dopadů zohlednění počtu obyvatel nad 65 let. Protože změny v rozpočtovém určení daní by měly ideálně vycházet z konsensu mezi členy pracovní skupiny, zejména pak zástupců obcí, a z podrobné analýzy dopadů nových prvků, je účinnost další novely zákona o RUD reálná nejdříve od roku 2018. Protože změny v rozpočtovém určení daní by měly ideálně vycházet z konsenzu mezi členy pracovní skupiny, zejména pak zástupci obcí, a z podrobné analýzy dopadů nových prvků, je účinnost další novely zákona o RUD reálná nejdříve od roku 2018,“ konstatoval dále v rozhovoru pro Moderní obec šéf rezortu financí.

V souvislosti s rozpočtovým určením daní ministr také připomněl, že na základě koaliční dohody jeho úřad původně připravil novelu, která podíl na RUD zvedala pouze krajům, a to proto, že poslední rozsáhlejší změna týkající se krajů proběhla před deseti lety. Oproti tomu ve vztahu k obcím byl zákon měněn dvakrát a obecní rozpočty byly v rozmezí let 2008–2014 posíleny o 56,2 mld. Kč.

„Senátní pozměňovací návrh k této novele tak vznikl jako neplánovaný kompromis,“ vysvětlil Andrej Babiš. „Ministerstvo financí je přesvědčeno, že celkový dopad senátního návrhu je pro obce jednoznačně pozitivní jak po věcné, tak po finanční stránce, neboť místo nestabilního a nepredikovatelného prvku získají vyšší podíl na DPH, u které lze do budoucna očekávat progresivní růst.“

Jak dále ministr financí uvedl, dnes již schválená novela zákona o RUD ruší pouze jeden z tzv. motivačních prvků, a to 30% podíl obcí na výnosu daně z příjmu fyzických osob z přiznání, který přestal v průběhu času plnit svou funkci, tj. motivovat obce k podpoře podnikání. Obce jeho zrušení požadují dlouhodobě, protože většina z nich je na něm ztrátová. Ve skutečnosti totiž tento podíl zvýhodňuje pouze 23 % obcí a zbylých 77 %, což je zhruba 4800 z 6252 obcí, nedostává nic. Jde tudíž o prvek zcela nesolidární. Dokazuje to i řada stížností ze strany obcí, které Ministerstvo financí spolu s Finanční správou pravidelně řeší.*

Celý text rozhovoru pod titulkem „Ministr Babiš: Další možné změny v RUD připadají v úvahu nejdříve až od roku 2018“ přináší aktuální březnové vydání Moderní obce.

/rš/

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *