V Senátu se diskutovalo o participaci občanů ve veřejné správě jako základu demokracie 

Konference Participace v České republice se dnes pod záštitou místopředsedkyně horní parlamentní komory Jitky Seitlové konala v Jednacím sále českého Senátu. Akce se uskutečnila ve spolupráci s Centrem pro komunitní práci. Tématem diskuse bylo mimo jiné posilování prostředí pro občanskou participaci či systémová podpora pro zapojování občanů na úrovni krajů a samospráv.

„Je otázkou, zda je participace důležitá pro vládu, pro obce, pro veřejnou správu, jestli má význam pro zastupitelskou demokracii. My jsme v této oblasti v minulých letech hodně udělali, ale jako kdyby se od roku 2015 celý proces posilování důvěry a toho, aby se mohli občané podílet na rozhodování ve věcech, které jsou pro ně zásadní, zastavil. Vláda má tento záměr ve svém programu a my jsme touto konferencí chtěli přispět právě k tomu, abychom se o těchto tématech dále bavili a dále diskutovali, co je třeba udělat,“ uvedla místopředsedkyně horní parlamentní komory Jitka Seitlová. Zároveň vyslovila přání, aby konference přispěla k lepšímu zakotvení práva občanů podílet se na rozhodování o budoucnosti své obce, regionu i státu průběžně, tedy i mimo samotný akt voleb. 

Participace je obecně přijímaný přístup ke správě věcí veřejných. Realizovaných projektů s participativním rozměrem existuje mnoho, málokdy však jde o systematický, víceletý přístup alespoň v rámci jedné obce či tématu. Jedním z hlavních doporučení Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pro Českou republiku je posílit prostředí pro občanskou participaci.

Vznikne na národní úrovni centrum pro zastřešení participačních aktivit?

Cílem konference bylo proto zodpovědět například to, proč je užitečné v zastupitelské demokracii systematicky využívat participativní postupy, jaké jsou nedostatky současného stavu a kudy vede cesta ke zlepšení. Tématem diskuse bylo také vytvoření centra na národní úrovni, které by většinu participačních aktivit zastřešovalo a usnadňovalo rozšiřování osvědčených postupů. 

Na akci vystoupili zástupci Úřadu vlády, Ministerstva spravedlnosti, OECD či Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Dále se konference účastnili zástupci samospráv, občanských organizací, univerzit i nadačního sektoru.

/tz/*

Na snímku: Z jednání konference Participace v ČR, která se dnes konala v sídle Senátu Parlamentu ČR

Foto: archiv Senátu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down