V sobotu 22. června byla v osmi obcích zvolena jejich nová zastupitelstva

Dnes Státní volební komise projedná výsledky sobotních voleb do zastupitelstev osmi obcí, ve kterých počet zastupitelů klesl pod zákonem stanovený počet nebo se tam zvolená zastupitelstva rozpadla. Výsledky voleb budou po schválení Státní volební komisí uveřejněny ve Sbírce zákonů.

Nové volby se uskutečnily v obcích Buková na Plzeňsku, Dlouhý Újezd na Tachovsku, Charvatce na Mladoboleslavsku, Kovčín na Klatovsku, Plchov na Kladensku, Pochvalov na Rakovnicku, Stožec na Prachaticku a Vyšehoří na Šumpersku.

„Původně se volby měly uskutečnit nikoliv v osmi, ale v devíti obcích. V obci Brodec na Lounsku se však již popáté v řadě nepodařilo sestavit ani jednu kandidátku a volby se zde tak opět nemohly konat. Český statistický úřad se na ně přitom musel již popáté s předstihem připravovat jak personálně, tak technicky,“ upozornila Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Celková volební účast dosáhla 73,01 %. Nejvyšší zájem o účast byl v obci Plchov, kde o volby projevilo zájem 86,63 % oprávněných voličů. Nejnižší zájem o volby byl naopak v obci Kovčín, kde do volebních místností přišlo 47,69 % voličů. Mandát získalo 22 žen a 32 mužů. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 47,80 roku. Nejstaršímu zvolenému je 78 let, nejmladšímu 26 let.

O 54 mandátů se ucházelo celkem 117 platných kandidátů, jejichž průměrný věk byl 49,1 roku. Nejmladšímu kandidujícímu bylo v době konání voleb 21 let, nejstaršímu 82 let. O post zastupitele se ucházelo 50 žen, tj. 42,7 % z celkového počtu kandidátů. Nejvíce kandidátů se o zvolení ucházelo v obci Stožec, kde o 7 mandátů usilovalo 25 kandidátů, opačně tomu bylo v obci Pochvalov, kde o zvolení do pětičlenného zastupitelstva usilovalo pouze 6 kandidátů.

Podrobné informace o volebních výsledcích v předmětných obcích naleznete na webu volby.cz.

Poslední okrsek byl zpracován v neděli 23. června v 01.31 hodin. Dnes, v pondělí 24. června, výsledky hlasování projedná Státní volební komise, po schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

/tz/

Na snímku: Z loňského srpnového Jarmarku starých šumavských řemesel ve Stožci, šumavské obci v údolí řeky Studené Vltavy. Katastrální výměrou 104,78 km² je Stožec 14. nejrozlehlejší obcí v ČR. V jejích místních částech České Žleby (německy Böhmisch Röhren), Černý Kříž (Schwarzes Kreutz), Dobrá (Guthausen, Nové Údolí (Neuthal) a samotném Stožci (Tusset) však žijí pouze dvě stovky obyvatel. Přesto se tam v sobotu 22. června o celkem sedm křesel v zastupitelstvu obce ucházelo hned 25 kandidátů.*

Ilustrační foto: web obce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down