V sobotu Prahou projedou stovky lidí na kolech při akci Světová cyklojízda a Cyklozvonění 2023

Stovky lidí na jízdních kolech projedou v sobotu 3. června Prahou při akci Světová cyklojízda a Cyklozvonění 2023. Připomenou si to, co na českých silnicích citelně chybí – respekt, vzájemnou ohleduplnost cyklistů a motoristů, a znalost dopravních pravidel. Oslavy Světového dne kola pokračují doprovodným programem v A-Parku Ledárny Braník. Návštěvníci akce se mohou seznámit s projektem Cyklovize 2030, jehož cílem je bezpečná síť pro moderní prostředky osobní dopravy v České republice. Své aktivity týkající se bezpečnosti silničního provozu představí také BESIP.

Zvrátit všeobecně přijímaný trend negativního postoje vůči cyklistům se pokusí stovky lidí při akci Světová cyklojízda a Cyklozvonění 2023. Řada účastníků se k jízdě připojí mimo jiné proto, aby upozornili na nedostatky cyklistické sítě. „Nyní jsou stezky často nespojité a přerušované. Proto je v plánu také výstavba dalších oddělených cyklostezek a jejich propojení s již existujícími trasami napříč městem,“ říká Zdeněk Hřib, první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy, který převzal záštitu nad akcí. A dodává: „Město reaguje na nárůst cyklistického provozu na základě dat, která dlouhodobě monitorujeme ve spolupráci s naší společností Operátor ICT.“

„Jak ukázaly zkušenosti ze zahraničí i z českých měst, bezpečná dopravní síť pro cyklisty musí splňovat pět jednoduchých principů, na nichž je postavená kvalitní infrastruktura. Je to propojenost, přímost, pocit bezpečí, pohodlí a přitažlivost,“ říká Jaroslav Martinek, národní cyklookordinátor a nositel projektu Cyklovize 2030. Projekt má přispět k tomu, aby se v České republice dopravní síť budovala a fungovala podobně, jako je to u železnic a silnic.

„Proto Cyklovize 2030 přichází s definováním rizik a problémů, která jsou spojená s výstavbou bezpečné dopravní sítě pro cyklisty. Ta jsou definována na základě praxe měst a krajů v České republice s výstavbou cyklostezek. Pokud se budeme chtít podívat pravdě do očí, tak až tehdy se nám podaří vybudovat bezpečnou dopravní síť pro cyklisty. Plány jsou, ale ... ,“ doplňuje Jaroslav Martinek. K této myšlence se připojují všechny kraje.

„Cyklistů v silničním provozu přibývá. Jde o pozitivní trend, který vyžaduje rozvoj bezpečné cyklistické infrastruktury – především cyklostezek, vzájemnou ohleduplnost mezi cyklisty a motoristy a také znalost pravidel silničního provozu. Jak ukázal nedávný průzkum, mnoho řidičů nezná pravidla pro míjení cyklistů ve vozovce s cyklistickým pruhem ani bez něho,“ připomíná vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

BESIP se bezpečnosti cyklistů aktuálně věnuje ve dvou preventivních projektech. Kampaň Dám respekt, která začala v loňském roce ve spolupráci s iniciativou cyklisty Romana Kreuziger. Podporuje větší ohleduplnost mezi motoristy a cyklisty a obě skupiny informuje o pravidlech a zásadách bezpečné jízdy. Během sezony proběhne 50 akcí, nejčastěji na cyklostezkách či jiných místech se zvýšeným pohybem cyklistů. Návštěvníci akce se na nich budou moci potkat i s proškoleným týmem odborníků právě na stánku BESIP. Připraveny pro ně budou interaktivní kvízy z bezpečnosti silničního provozu, seznámení s nejčastějšími rizikovými situacemi a tipy, jak jim předcházet.

Hlavní trasa Světové cyklojízdy startuje 3. června ve 13:00 z holešovického Výstaviště, pelotony Cyklozvonění vyrážejí mezi 12. a 14. hodinou z jednotlivých městských částí. Oslavy Světového dne kola pokračují doprovodným programem v A-Parku Ledárny Braník. Akci pořádají spolky AutoMat a NaKole, spolupořádá Informační centrum OSN v Praze. Cyklojízdy se zúčastní také zástupci řady ambasád, včetně nizozemského a norského velvyslance a irské velvyslankyně.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down