Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

V soutěži Young Architect Award na téma Bolavá místa obcí bojuje 72 prací

Letošní ročník soutěže mladých architektů »Young Architect Award 2013« je zasvěcen návrhům jak léčit neduhy v zástavbě (nejen) našich obcí a měst. Velký počet přihlášených svědčí o tom, že organizátor soutěže zasáhl opravdu bolavé místo.

Přehlídka mladých architektů do 33 let Young Architect Award 2013 přilákala na sedm desítek účastníků převážně domácích, ale také ze Slovenska či Belgie. Svůj pohled na urbanistické problémy městských i venkovských sídel představují v pracích rozdělených do dvou kategorií.

V kategorii Místa – školní práce je jich osm a vznikly na základě přesného zadání českých a moravských měst a obcí (více např. článek v Moderní obci č. 2/2013). Kategorie Iniciační práce čítá úctyhodných 64 prací, které navrhují řešení bolavých míst v obcích a městech u nás i v Evropě podle vlastního výběru autorů.


KVALITNÍ VEŘEJNÉ PLOCHY I ŽIVOT

Z vytipovaných lokalit, které jako náměty zaslalo organizátorovi soutěže, společnosti ABF, a. s. 13 municipalit, zaujaly především ty z Prahy, Brna a Ostravy. Jedná se o soutěžní řešení přijatá do již zmíněné kategorie Místa – školní práce.

Řešením území mezi pražským Tyršovým domem a Čertovkou se zabývají dvě studie, další nabízí pohled na znovuoživení centrální části Ostravy a čtyři práce jsou příklady revitalizace břehů řeky Svratky v Brně v pásmu od objektu Riviéra po Spielberk Office Park. Poslední studie reaguje na námět z menšího sídla, z Jílového u Prahy.

Autorkou jedné z »brněnských« prací je studentka Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Bc. Kateřina Čadková. »Námět jsme s kolegou Tomášem Popelínským vybrali především proto, že máme Brno rádi a baví nás tu žít. Také jsme cítili potřebu upozornit na veřejný prostor, který by stálo za to změnit pro zkvalitnění života ve městě.« Návrh spočívá ve znovunavázání dialogu mezi městem, resp. jeho obyvateli a řekou prostřednictvím různě zpracovaných částí, jež spolu tvoří celek. Jednotlivé tematické části – Říční park, Vysunuté molo, Pobytové břehy a náplavky symbolizují cestu řeky.

Hodlá se Kateřina Čadková veřejným protorám věnovat do budoucna? »Baví mě objevovat a „číst“ koncepce ztvárněných městských prostor u nás i v cizině. V budoucnu bych se takové výzvě nebránila, i když je to nelehký a často i nevděčný úkol.«

Zadání z menších sídel, konkrétně to z Jílového u Prahy (revitalizace zanedbaného prostoru u křižovatky ulic Pražská a Jana Morávka, si s kolegyněmi vybrala Bc. Michaela Belšánová, studentka České zemědělské univerzity v Praze, Katedry zahradní a krajinné architektury. Jejich studie pracuje s historickými motivy těžby zlata a ražby mincí (např. gabionová zídka jako symbol štoly doplněná dřevěnými žebříky, lavičky ve tvaru vozíků umístěné na kolejnicích).

Oceněné návrhy (kompletní přehled na www.yaa.cz) budou představeny 18. září v Praze. Kromě odborné poroty složené z předních architektů udělí svou cenu také časopis Moderní obec.

Jílové u Prahy: veřejné prostranství – Mincovní cesta (M. Belšánová a kolektiv).
VIZUALIZACE: MICHAELA BELŠÁNOVÁ

Brno: revitalizace břehů řeky Svratky jako dialog města s řekou (K. Čadková).
VIZUALIZACE: KATEŘINA ČADKOVÁ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *