08.12.2023 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vandalové postříkali benátskou baziliku svatého Marka bahnem

Kam až může zajít chování určitých skupin jedinců, kteří nátlakově prosazují své požadavky, ukazuje následující příspěvek. Skupina ekologických aktivistů, příznivců hnutí Ultima Generazione, včera postříkala směsí bahna a kakaového prášku fasádu baziliky svatého Marka v Benátkách, policie šest z nich zadržela. 

Neúcta a agresivita

Příznivci hnutí Ultima Generazione (Poslední generace) protestovali proti podle nich nedostatečným opatřením na ochranu klimatu, památku nijak trvale nepoškodili. Aktivisté stříkali na bílé sloupy a fasádu baziliky hnědou směs vody, bahna a kakaa pomocí hasicího přístroje. Poté před ní stáli s transparentem, který vyzýval vládu k ustavení fondu na nápravu škod způsobných změnami klimatu. Do něj by podle představ hnutí mělo jít nejméně 20 miliard eur. "Benátky budou brzy pod vodou, nic z toho tady už nebude. Všechno bude pokryté bahnem a my zemřeme," myslí si jeden z účastníků protestu.

Postoj starosty

Starosta Benátek Luigi Brugnaro protestní akci odsoudil, stejně jako ministr kultury Gennaro Sangiuliano, podle něhož se jedná o zbabělé gesto ekologických vandalů. Hnutí Ultima Generazione se snaží přitáhnout pozornost ke svým akcím právě využitím známých památek. Letos při demonstraci proti fosilním palivům obarvili vodu v římské Fontáně di Trevi, loni polili barvou budovu operního domu La Scala v Miláně. Italská vláda chce kvůli tomu prosadit přísnější pokuty za podobné přečiny, měly by dosahovat až 60.000 eur (1,5 milionu korun).*

/Zdroj: ČTK/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down