Do sběru elektrospotřebičů v rámci školního vzdělávacího programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět se loni zapojilo 792 mateřských, základních a středních škol, a také některé organizace domů dětí a mládeže či další zájmové kroužky a kluby pro děti a mládež. Nejvíce elektrospotřebičů vybrali v Základní škole Ronov nad Doubravou na Chrudomsku, a to 2,9 tuny. Při přepočtu vybraných spotřebičů na žáka si nejlépe vedla Základní škola a Mateřská škola Hlavnice z okresu Opava, a to s úctyhodnými 80 kg na žáka. Celkem se ve školách zapojených do Recyklohraní vybralo a k recyklaci předalo 134 tun vysloužilých elektrospotřebičů.
„Pro nás v Recyklohraní je radost vidět, když učitelé ve školách propojují výuku s praxí, zapojí nejen samotné děti, ale také rodiče a někde se daří vtáhnout do sběru celou obec. Těší nás každý drobný spotřebič, který žáci a studenti vyberou. Přináší jim to osobní zkušenost s tříděním a recyklací, a i díky tomu se pro ně třídění stává zcela přirozenou věcí. To je to, o co nám jde především,“ dodává Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní o.p.s.
„Na cestě k vyšší míře recyklace elektroodpadu je osvěta pro správné třídění nezbytná. Také díky Recyklohraní už žáci a studenti vědí, že recyklací elektrozařízení získáváme materiály k výrobě nových spotřebičů a dalších produktů. Nemusíme pro jejich výrobu těžit suroviny v přírodě, a tím odlehčujeme naší planetě,“ připomíná Roman Tvrzník, předseda představenstva ELEKTROWIN a.s.
Materiálová výtěžnost některých spotřebičů dosahuje až 90 %. Elektroodpad obsahuje v průměru 60 % železných kovů a 4 % neželezných kovů, mezi které patří především hliník a měď, v menší míře také drahé kovy, jako jsou zlato, stříbro a platina. Elektroodpad dále v průměru obsahuje 26 % plastů a 2 % skla. Nezanedbatelný je také fakt, že při recyklaci zachytíme škodlivé látky ze spotřebičů, jako jsou chladicí kapaliny, rtuť nebo kadmium, a zamezíme, aby znečišťovaly životní prostředí.
Pedagogové mohou pro výuku využít metodickou podporu od Recyklohraní – mimo jiné výukové scénáře, webináře, tematická videa i dílčí aktivity. V posledním roce se školy mohly například zapojit do literárního úkolu Příběh spokojeného elektrospotřebiče a dále do úkolů Záhada zmizelých mobilů nebo do Recyklační výzvy: Dejme do pohybu nepotřebné elektro a baterie.
Zadání pro tyto a podobné aktivity jsou připravována ve čtyřech adaptacích, aby je mohly plnit děti od mateřských škol, přes první a druhý stupeň základních škol až po střední školy a střední odborná učiliště. U mladších věkových ročníků jsou zadání zaměřená především na kreativní a pohybové aktivity, povídání a bádání. Starší žáci a studenti zapojují kritické myšlení, hraji hry, tvoří prezentace, krátká videa nebo využívají umělou inteligenci.
„Podle zpětných vazeb od pedagogů víme, že do každého z úkolu se zapojí průměrně 10 000 až 12 000 žáků a studentů a těší nás, když z fotografií a výstupů máme možnost vidět, že je to bavilo a že učitelé rádi zařazují tato témata do výuky,“ uzavírá Hana Ansorgová.
Ve školním vzdělávacím programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět je aktuálně registrováno 3 929 mateřských, základních a středních škol. Všechny se mohou zapojit do sběrových a vzdělávacích aktivit. Účast v programu je zcela zdarma a veškeré potřebné základní informace, včetně metodických materiálů, jsou na www.recyklohrani.cz.
/zr/*
Školnímu vzdělávacímu programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět jsme se věnovali například zde: https://moderniobec.cz/proc-bychom-nemeli-plytvat-jidlem-oblecenim-a-dalsimi-vecmi-odpovedi-detem-i-pedagogum-prinasi-nova-publikace-od-recyklohrani/, zde: https://moderniobec.cz/celorocni-hra-recyklohrani-na-1600-skol-z-cele-cr-sbiralo-body-za-aktivity-tykajici-se-ekologie/ nebo zde: https://moderniobec.cz/skoly-zapojene-do-recyklohrani-si-letos-stanovi-take-celorocni-cil/ .
Na snímku: Žáci ze ZŠ Ronov nad Doubravou při plnění úkolů programu Recyklohraní
Foto: archiv programu