Ve své tvorbě klademe důraz na krajinu a udržitelnost, říká oceněný Architekt roku

Letošním držitelem ceny »Architekt roku« se stal Antonín Novák za Národní centrum zahradní kultury - zahradnictví, Podzámecká zahrada v Kroměříži.

Ing. arch. Antonín Novák působí v brněnském ateliéru DRNH, jenž má ze staveb veřejného účelu na svém kontě např. krytý plavecký bazén v Litomyšli nebo v Brně rekonstrukci knihovny Jiřího Mahena, divadla Reduta či dostavbu rekreačně sportovního areálu na Kraví Hoře.

»Tvorbu našeho ateliéru lze definovat jako architekturu, která klade velký důraz na svoje sousedství,« vysvětluje oceněný tvůrce. »Stále víc zdůrazňujeme krajinu a racionální požadavky trvalé udržitelnosti. Rádi navrhujeme architekturu v dotyku s historií, řemeslně precizně provedenou s celkovým optimistickým vyzněním,« dodává Antonín Novák.

K objektu zahradnictví v Podzámecké zahradě říká: »Snažili jsme se co nejjednoduššími prostředky povýšit přístřešky pro traktory a zázemí zahradníků v kultivovaný areál situovaný v území památky UNESCO, aniž by však na sebe poutal pozornost či konkuroval barokní architektuře zámku.« Ocenění své práce si spolu s kolegy váží jako pozitivní zpětné vazby reflektující dlouhodobé úsilí. S odkazem na jiná ocenění ateliéru v minulosti však poukazuje i na to, že v našem prostředí mohou působit zároveň velmi kontraproduktivně.

Bližší informace k soutěži Architekt roku na: www.architektroku.cz

Zahradnictví se nachází v JZ části Podzámecké zahrady zámku v Kroměříži (památka UNESCO) a nahradilo staticky narušené objekty ze 70. let 20. století.

FOTO: TOMÁŠ MALÝ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *