Velikonoce na zámku

Velikonoční zvyky, jarní dobroty i všeliké pobavení budou v neděli připraveny na Zámku Pardubice zejména pro rodiče s dětmi. Program, který je pro veřejnost zdarma, připravují kulturní a sociální organizace Pardubického kraje spolu se studenty a učiteli středních škol.

Zámek Pardubice

„Velikonoce na zámku nám už několik let vždy zaplní zámecké nádvoří i okolní prostory. Jsou zajímavé tím, že tu mnohé zážitky zprostředkují dětem mladí lidé, studenti našich středních škol. Je dobře, že také Východočeské muzeum, jako hlavní organizátor, stále vymýšlí nějaké novinky, které by sem celé rodiny přitáhly opakovaně,“ říká patron akce Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje.

Letos bude program začínat na rozdíl od předchozích let už v neděli v 10 hodin dopoledne. Děti zaujmou hned po příchodu nejrůznější mláďátka hospodářských zvířat, jezdit se tentokrát bude na oslíkovi a na rondelu bude kolotoč. „Tato akce zprostředkovává městským dětem tradice venkova, často tu poprvé vidí zblízka zvířata, která znají jen z knížek, a některá si mohou i pohladit,“ vyzdvihuje její přínos radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

Dalším magnetem budou nejrůznější rukodělné dílny – od zdobení perníčků, výroby zvířátek z modelovací hmoty, filcování ovčí vlny přes setí semínek do květináče až po pletení pomlázek a výrobu dalších velikonočních dekorací.

Chrudimské muzeum

Regionální muzeum v Chrudimi si připravilo prezentaci velikonočních a předvelikonočních zvyků, výrobu malé Morany a tvorbu jarních modrotiskových přáníček.

„Chtěli bychom se s dětmi také vrátit k zábavě předchozích generací. Proto bude v rytířských sálech loutkové divadlo a na nádvoří budeme děti učit hru s dřevěnou káčou a její varianty,“ slibuje ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Letos se Velikonoc na zámku poprvé zúčastní také Domov na zámku Bystré a jeho pracovně-terapeutické dílny s velikonoční tematikou a Domov u studánky s aranžováním a výrobou velikonočních dekorací a malováním velikonočních perníčků. Z externích subjektů nabídnou své aktivity i škola Svítání a Ekocentrum Paleta. Hudební a taneční program zajistí folklórní soubory Radost a Lipka, Hradecká cimbálová muzika a Dětský folklorní soubor Sejkorky Slatiňany.

Při této příležitosti mohou zájemci využít i volného vstupu do několika výstav v areálu Zámku Pardubice: Východočeské muzeum nabídne Čas Velikonoc, Kraslice, farbanky, perašky a výstavu o tažných ptácích Táhni, … ale vrať se!  Východočeská galerie pozve zájemce o černobílou uměleckou fotografii na výstavu Luděk Vojtěchovský – Černobílé světy.*

Zuzana Nováková, tiskové oddělení Pardubického kraje

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down