Venkov musí být atraktivní místo pro život

Před 25 lety vznikla soutěž Vesnice roku, jejímž vyhlašovatelem je také Svaz měst a obcí ČR. Co si myslí starostové vítězných obcí? Které problémy je trápí? O tom dnes diskutovali s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem a předsedou Svazu měst a obcí ČR Františkem Luklem.

„Všichni se shodli na tom, že vesnice potřebují podporu, aby z nich lidé neodcházeli do měst. To je v konečném důsledku pro stát nákladnější. Potřebujeme se zaměřit na dostupnost základních služeb – od pošt, kde může pomoct stát, přes obchody, kde je i role krajů, až po instituce, které nemůžeme centralizovat do několika aglomerací,“ poznamenal k dnešnímu setkání František Lukl, předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova.

Zástupce finalistů všech 25 ročníků soutěže Vesnice roku přijal na Úřadu vlády premiér Andrej Babiš. Následně proběhla recepce s prezidentem republiky Milošem Zemanem na Pražském hradě.

Lidem nedělá problém dojíždět do práce, ale musí být schopni v místě bydliště vyřídit své záležitosti na úřadech. Pošty, finanční úřady, školy a školky, matriky, to vše je nutné na venkově zachovat. Proto jsme před časem uhájili zachování matrik a teď se pereme za udržení místních stavebních úřadů,“ uvedl dále František Lukl.

Venkov je kouzelný a bezpečný a na rozdíl od anonymity velkých měst tam funguje komunitní život, jehož tahounem jsou nejrůznější zájmové spolky. Je však třeba na něm udržet alespoň stávající rozsah veřejných služeb a najít způsoby, jak motivovat podnikatele, aby právě na venkově provozovali svou živnost.

Palčivý problém představují především zanikající obchody a hospody, které však často bývají jediným místem, kde se mohou konat společenské akce.

Oficiální statistiky udávají, že se venkov nevylidňuje, ale ty započítávají i satelity kolem velkých měst. Tradiční venkov obyvatele bohužel trvale ztrácí a je to hlavně proto, že ubývá služeb. Školky, školy, pošty, lékaře a další je třeba vnímat komplexně, jako soubor nezbytných služeb. Dobrou zprávou pro nás je, že se stavební zákon změní, a úřady naštěstí nezmizí,“ okomentoval současný stav Eduard Kavala, starosta Bělotína, Vesnice roku 2019 Olomouckého kraje, a dodal: „Pan premiér při rozpravě také slíbil, že hodlá řešit příjmy malých sídel. To je pro nás výborná zpráva. Současné financování a dotační politika malým obcím neumožňuje realizovat náročné, ale potřebné investice. Naše obec je na kritické hraně zadlužení kvůli dokončení kanalizace.

Svaz měst a obcí ČR se aktuálně zasazuje nejen o úpravy návrhu nového stavebního zákona, kde díky dohodě s premiérem Andrejem Babišem de facto umožnil věcnou debatu o potřebných změnách. „Zachování stavebních úřadů ve stávající struktuře nám už bylo premiérem přislíbeno. Teď se bavíme o další sadě věcných připomínek. Venkov je klenotem naší země a musíme ho střežit jako oko v hlavě. Proto velmi aktivně prosazujeme změny v dotační politice, sociálních věcech a mnoho dalších. Bez promyšlené podpory bude venkov strádat – tratíme pak na tom my všichni,“ uzavřel František Lukl.

Soutěž Vesnice roku se pravidelně vyhlašuje od roku 1995. Od roku 1996 je vyhlašovatelem Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz měst a obcí ČR. V roce 2007 se připojilo Ministerstvo zemědělství. Obce jsou hodnoceny v několika oblastech a soutěží ve dvou kolech. Vítězové krajských kol postupují do kola celostátního. Vítěz celostátního kola postupuje do soutěže Evropská cena obnovy vesnice.*

/zr/

K hornímu snímku:

Účastníci dnešního setkání při fotografování s prezidentem republiky

Foto: FB ministryně Kláry Dostálové

Ve fotogalerii:

Další snímky z dnešního setkání zástupců finalistů všech 25 ročníků na Úřadě vlády a na Pražském hradě soutěže Vesnice roku

Foto: archiv SMO

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down