01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

VESNICÍ ROKU 2003 JE VILÉMOV

Na dotaci z Programu obnovy venkova (POV) ve výši jednoho miliónu korun získala nárok obec Vilémov za své prvenství v celostátní soutěži Vesnice roku 2003. Zatím však nelze vyloučit, že vítěz příštího ročníku tak vysokou dotaci už brát nebude.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které je spolu se Svazem měst a obcí ČR a Spolkem pro obnovu venkova vyhlašovatelem tradiční soutěže, sice tvrdí, že by peníze pro nejlepší obce v soutěži (vesnice na druhém pořadí získává nárok na dotaci 0,9 miliónu, vesnice na třetím místě na 0,8 miliónu korun, vítězové krajských kol po 0,5 miliónu korun) neměly chybět ani napřesrok. Nicméně při oznamování výsledků letošního ročníku novinářům náměstek ministra pro místní rozvoj Ing. Petr Forman na dotaz naší redakce připustil, že s vyhlášením soutěže na rok 2004 pořadatelé ještě počkají, až bude schválen státní rozpočet na příští rok a bude definitivně jasno i o celkové sumě pro Program obnovy venkova.

U nejlepších obcí v soutěži Vesnice roku se pro přiznání dotací z POV toleruje, pokud nesplňují některá kritéria (například počet obyvatel), jež jsou jinak pro přidělování finančních prostředků z tohoto programu závazná. Ale i pro oceněné vesnice bezezbytku platí podmínka spolufinancování. Proto také Vilémov coby celkový vítěz soutěže chce-li miliónovou dotaci z POV získat, musí k ní přidat další milión korun obstaraný z vlastních zdrojů.

KRAJE SI ÚSPĚŠNÝCH VÁŽÍ

I kdyby však dotace pro vítěze příštích ročníků soutěže Vesnice roku byly nakonec přece jen nižší, či by se v jejich případě již tolik nepřimhuřovalo oko, pokud nedostojí některým kritériím pro dotace z POV, nemusely by ani pak tyto vesnice přijít zkrátka. Ukazuje se totiž, že mnohé kraje již začínají považovat vítězství "své" vesnice za posílení prestiže celého regionu a tento úspěch samy finančně odměňují. Například hejtman kraje Vysočina Ing. František Dohnal Vilémovským ihned slíbil, že rada kraje bude hledat způsob, jak jejich aktivitu a úspěch ocenit také v rámci celého regionu. Na svém následujícím zasedání pak rada kraje zastupitelstvu doporučila, aby z rozpočtu kraje byla Vilémovu udělena dotace 500 korun na každého občana. Zastupitelstvo kraje se sejde již 18. listopadu a zdá se, že mu nebude činit žádné problémy doporučení rady schválit.

LETOS HODNOCENO 219 OBCÍ

Do soutěže Vesnice roku se letos přihlásilo 221 obcí, z nichž bylo hodnoceno 219. Do celostátního finále postoupilo všech třináct vítězů krajských kol. Zástupci vyhlašovatelů soutěže ve všech posuzovali, jak obce uskutečňují vlastní program obnovy vesnice. Mezi hodnotící kritéria patří koncepční dokumenty, úroveň místního společenského života, aktivita občanů, rozvoj podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě, úspory energií, stejně jako péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a krajinu. Jak uvedl ředitel soutěže Zdeněk Dřevíkovský, starosta obce Kameničky (Vesnice roku 2001), Vilémov byl oceněn zejména za aktivitu a sounáležitost svých občanů s obcí. Komise však vyzvedla také aktivitu vilémovské farnosti a sepětí obce s rodinou Reiských, která je majitelem místního zámku, v němž sídlí centrum jazykové integrace a mezinárodní knihovna Evropské unie.

Vilémov, malá obec o devíti místních částech s celkem tisícovkou obyvatel v nadmořské výšce 358 metrů na úpatí Železných hor poblíž Golčova Jeníkova, vydává nejen zajímavý tištěný zpravodaj, ale má i velmi dobře připravované vlastní webové stránky (http://users.hbnet.cz/vilemov). Na nich propůjčuje prostor také místním organizacím a spolkům, například Sboru dobrovolných hasičů, Spolku chovatelů koní, amatérskému hokejovému klubu HC Vilémov, TJ Sokol apod. V obci se konají i v širokém okolí proslavené svatováclavské pouti, tradiční chovatelské dny, plesy, výstavy, sportovní soutěže i oblíbené "babské věnečky" pro ženy a dívky. Na farním úřadě se pořádají jazykové kursy angličitny, němčiny a také italštiny.

POMÁHAJÍ I OBECNÍ FONDY

Vilémovští hodně dbají na vzhled své obce. Není to jen díky soutěži o nejhezčí květinovou výzdobu oken a balkonů, jejíž vítězové získávají zahradní plastové židle, ozdobné květináče či hnojivo ke květinám. Motivace obyvatel o krásnější podobu jejich domů se opírá rovněž o možnost čerpat ze speciálních fondů obce. Do fondu na úpravu fasád letos zastupitelstvo převedlo 20 tisíc korun s tím, že příspěvek pro fyzické osoby, které v obci vlastní nemovitost, může činit až dva tisíce. Fond květinové výzdoby zase vznikl hromadným nákupem pnoucích muškátů, které obec po osmi kusech přiděluje zájemcům za podmínky, že rostliny budou u domů umístěny směrem do ulice.

Starostka Vilémova Jaroslava Dvořáková naší redakci potvrdila, že obec nebude mít problém doplnit miliónovou dotaci z POV dalším miliónem z vlastních zdrojů. Tyto finanční prostředky použije zejména na plynofikaci jedné z budov základní školy, další opravy místních komunikací a na vybudování víceúčelového hřiště.

VESNICE ROKU 2003

Celostátní finále

1. místo Vilémov (kraj Vysočina)

2. místo Dýšina (Plzeňský kraj)

3. místo Deštné v Orlických horách (Královéhradecký kraj) a Ústí (Olomoucký kraj)

Mimořádné ocenění získaly obce: Homole (Jihočeský kraj), Koberovy (Liberecký kraj), Lety (Středočeský kraj), Nivnice (Zlínský kraj), Radonice (Ústecký kraj), Skotnice (Moravskoslezský kraj), Trpín (Pardubický kraj), Tři Sekery (Karlovarský kraj), Želetice (Jihomoravský kraj)

Krajská kola

Kraj Vítěz Přihl. obce

Plzeňský Dýšina 11

Středočeský Lety u Prahy 21

Jihočeský Homole 21

Karlovarský Tři Sekery 13

Ústecký Radonice 10

Liberecký Koberovy 14

Královéhradecký Deštné v O. h. 16

Pardubický Trpín 28

Vysočina Vilémov 30

Jihomoravský Želetice 12

Zlínský Nivnice 14

Olomoucký Ústí 22

Moravskoslezský Skotnice 9

Pramen: MMR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down