Vesnicí roku 2017 je Heřmanov na Žďársku

Výsledky soutěže Vesnice roku 2017 jsou známy! Titul Vesnice roku získala obec Heřmanov z Kraje Vysočina. Na druhé příčce se umístila obec Lukavice z Pardubického kraje a třetí místo obsadila obec Slavkov ze Zlínského kraje. Vítězové již 23. ročníku byli za účasti ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové a ministra zemědělství Mariana Jurečky slavnostně vyhlášeni v Luhačovicích.

Podle starostky Heřmanova Pavly Chadimové největší devízou malé obce s dvěma stovkami obyvatel je to, že tam lidé opravdu drží za jeden provaz.

„Soutěž Vesnice roku v Programu obnovy venkova se v uplynulých třiadvaceti letech stala fenoménem českého, moravského a slezského venkova. Jejím cílem je mimo jiné povzbudit obyvatele obcí k aktivní účasti na rozvoji svého domova, otevřít rozmanitost a pestrost programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam našeho venkova. Děkuji nejen vítězům, ale i všem dalším zúčastněným obcím a už nyní se těším na příští ročník,“ řekla při příležitosti předání cen ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
Letos se do soutěže přihlásilo 213 obcí ze třinácti krajů České republiky. Účastníci byli posuzováni odbornou porotou v několika oblastech. Do finále postoupili ti, kteří zvítězili v krajském kole a získali tak Zlatou stuhu.
V rámci celostátního kola byla již potřetí udělena také „Vesnice roku 2017 – Cena veřejnosti“, kterou předal předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl. Cena putuje do obce Slavkov ze Zlínského kraje. Ministryně Karla Šlechtová mimo jiné vyhlásila i vítěze „koláčové ceny“ za nejlepší domácí koláče. Tu získala obec Břasy z Plzeňského kraje. Kompletní výsledky soutěže můžete zhlédnout na internetových stránkách www.vesniceroku.cz.

O titul Vesnice roku 2017 letos soutěžilo 213 obcí z celé České republiky. Ministerstvo pro místní rozvoj každoročně poskytuje oceněným obcím až 32 milionů korun na jejich další rozvoj.

Nejpočetnější zastoupení měl Pardubický kraj s 27 soutěžícími obcemi. V Moravskoslezském kraji naopak soutěžilo nejméně obcí, a to osm. Nejmenší soutěžící obcí byly Kačlehy z Jihočeského kraje s 86 obyvateli. Největší soutěžící obcí byl Lom z Ústeckého kraje, kde žije 3770 obyvatel.

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down