09.09.2021 | 10:09
Autor:
Kategorie:

Snižte obecní výdaje a získejte dotaci na vlastní FV elektrárnu

O dotaci na vlastní elektrárnu mohou žádat i obce, které se neregistrovaly v Modernizačním fondu. Hnutí DUHA spustila webovou stránku, která jim pomůže podat úspěšnou žádost.

Dotace na fotovoltaiku z Modernizačního fondu jsou připravené i pro mnoho měst a obcí, které o tom možná ani neví. Patříte mezi ně? Na novém webu Hnutí DUHA, ušitém na míru přímo obcím, zjistíte nejen to, ale také zda se váš konkrétní projekt elektrárny vyplatí, kolik bude stát a jaká bude výše dotace.

Nový zdroj dotací z Evropské unie, Modernizační fond, otevřel v červenci výzvu pro projekty fotovoltaických elektráren. V ní mohou žádat i města a obce. Ministerstvo životního prostředí ale rozdělování dotací zkomplikovalo, připouští jen projekty žadatelů, kteří se dříve, v únoru 2021, zapsali v tzv. předregistrační výzvě.

Mnoho měst a obcí ale neví o možnosti, jak tuto podmínku obejít a dotaci získat. Do předregistrační výzvy totiž zapsalo své území také 69 místních akčních skupin. Města a obce v těchto MASkách tak mohou žádat také, předregistrace se vztahuje i na ně. Celkem jde v celém Česku asi o 2800 obcí. Zda se to týká i vás zjistíte na webu Venkov v balíku Hnutí DUHA nebo přímo u vaší místní akční skupiny.

Další komplikací, kterou ministerstvo připravilo, a tentokrát dokonce jen pro obce, je možnost podávat žádost jen na tzv. sdružené projekty. Obce tak mohou dostat dotaci jedině v případě, že žádost obsahuje zároveň nejméně dva projekty – dvě elektrárny připojené na dvou přípojných místech. V praxi může jít třeba o dvě budovy, například školu a radnici.

Klíčový parametr, na který se bude ptát každé zastupitelstvo, je návratnost projektu. Bez detailnější znalosti trhu a technických parametrů fotovoltaiky to může být oříšek. Hnutí DUHA proto připravilo právě pro obce kalkulačku finanční návratnosti projektů, kterou si může každý stáhnout bezplatně na https://venkovvbaliku.hnutiduha.cz/starosta/

Do kalkulačky stačí zadat velikost ploch, na kterých má být elektrárna umístěna a údaje z faktur za elektřinu – spotřeba a cena – aby bylo možné vypočítat úsporu. O zbytek se postará sofistikovaný algoritmus, který bere v potaz nejen ceny na trhu, ale také průběh osvitu každý den v roce nebo typické křivky spotřeby pro daný objekt.

Snadno tak zjistíte nejen dobu návratnosti v letech, ale také kolik energie elektrárna vyrobí, jak pokryje vaší spotřebu a jaký bude celkový zisk zařízení po dobu jeho životnosti. A nechybí samozřejmě ani výpočet dotace, samozřejmě pro dva a více sdružené projekty, podle podmínek Modernizačního fondu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down