Rakouská metropole od letoška nevydává známky pro psy. Zcela je nahradily mikročipy, které ale každý pes ve Vídni musí mít už od roku 2010.
Prostřednictvím mikročipu je každý pes zanesen do centrální digitální databáze domácích zvířat. Čip umožní v případě ztráty, krádeže či nálezu zraněného psa rychlou identifikaci a navázání kontaktu s majitelem. Zvíře pak nemusí zůstávat dlouhou dobu v útulku. V současnosti je ve Vídni podle Heinze Wurma, vedoucího magistrátního oddělení Veterinární služby a ochrana zvířat, registrováno 27 tisíc psů v Databance domácích zvířat. A díky cílené informační kampani jich přibývá.
DNES RYCHLÁ IDENTIFIKACE, V BUDOUCNU I MODERNÍ ÚTULEK
Mikročip implantují etablovaní zvěrolékaři. Na čipu je patnáctimístné číslo, které je platné po celý život zvířete. Používá se registrace pomocí čipu také u jiných domácích zvířat? »Povinnost elektronického označení a registrace čipem se týká psů a koní. Ovce, kozy atd. jsou ve většině případů označeny známkou do ucha, ale lze je rovněž očipovat,« vysvětluje Heinz Wurm.
Majitelům koček, které se pohybují mimo interiér domu a bytu, doporučuje vídeňský magistrát neodkladně elektronické značení a registraci rovněž, protože jim to usnadní navrácení zvířat.
Dabanku domácích zvířat provozuje Spolkové ministerstvo zdravotnictví. Vedle ní existují ještě tři soukromé databanky. Bylo zřízeno interferenční rozhraní pro jejich komunikaci. V databankách mohou být prostřednictvím etablovaných zvěrolékařů ukládána, shromažďována a vybírána potřebná data. Ta jsou pravidelně srovnávána s Databankou domácích zvířat.
Pokud jde o útulek pro zvířata, samo město Vídeň žádný neprovozuje. Ale z důvodu splnění povinnosti umístění nalezených, osamocených a zabavených zvířat má s jedním útulkem uzavřenu smlouvu. Do budoucna však město převezme úlohu v zaopatření těchto zvířat v rámci projektu »TierQuarTier« (čtvrť pro zvířata). V roce 2013 má v městské části Donaustadt vzniknout společně s nadací na ochranu zvířat »Tierschutzstiftung« moderní zařízení asi pro 300 koček, 150 psů a stovky malých zvířat, jako jsou křečci, morčata nebo králíci. Více informací o projektu je k dispozici na stránkách www.tierquartier.at.