Vídeň za obyvatele městských bytů zaplatí v září polovinu nájmu

Už letos v září město Vídeň poskytne všem nájemníkům obecních bytů finanční pomoc ve výši poloviny čistého měsíčního nájemného. V rámci mimořádného bonusu pro obyvatele obecních bytů, jichž je ve Vídni 220 tisíc, plánuje radnice mezi obyvatele rozdělit celkem 55 milionů eur. Finanční injekce od města ulehčí až půl milionu Vídeňanů. Jde o další opatření, kterým Vídeň rozšiřuje svoji robustní záchrannou sociální síť v době mimořádně vysoké inflace.

Vídeňská radnice představila nový baliček opatření, který má za cíl plošně pomoct nájemníkům městských bytů s platbou za nájem. Na nový víceúrovňový balíček, tzv. Gemeindebau-Bonus, město vyčlenilo z rozpočtu celkem 55 milionů eur. Finanční pomoc zahrnuje celkem tři různá konkrétní opatření, ze kterých budou mít hmatatelný prospěch obyvatelé obecních bytů městské společnosti Wiener Wohnen, která spravuje na 220 000 bytů s takřka půl milionem obyvatel.

V prvním kroku obdrží všichni nájemníci obecních bytů v září zvláštní příspěvek ve formě dobropisu ve výši poloviny čistého měsíčního nájemného. Na konci kalendářního roku 2023 pak dostanou ti nájemníci, kterým bylo v letech 2022–2023 nájemné prokazatelně zvýšeno, další dobropis ve formě tzv. stupňovitého bonusu. Reálná výše této podpory se bude odvíjet od míry zvýšení, k němuž došlo v uvedeném období. Poslední opatření spočívá v usnadněném postupu při sjednávání dohod o splátkách nájemného. To by mělo pomoct těm nájemníkům, kteří se dostanou do prodlení s platbou, a hrozí jim ztráta bydlení.

Vytvoření pevné záchranné sociální sítě, která odpovídá požadavkům současné doby, je podle vídeňské radnice jednou z priorit města. Všem Vídeňanům ve finanční nouzi, kteří potřebují podporu, již město pomáhá pomocí komplexu dílčích podpůrných opatření – od podpory bydlení, přes příspěvky na nájemné až po tzv. energetický bonus, který Vídeň zavedla v polovině minulého roku v reakci na neobyčejně vysoké ceny energií.

Obecní bydlení bylo ve Vídni vždy symbolem sociální soudržnosti. Město Vídeň a společnost Wiener Wohnen prostřednictvím vícestupňového bonusu pro nájemníky obecních bytů ukazují, co znamená společensky odpovědný přístup a jednání. Zejména v současné těžké době je obzvláště důležité, aby lidé dostali hmatatelnou podporu a nemuseli se bát, že o svůj byt přijdou,“ říká radní pro bydlení a náměstkyně starosty Katrin Gaál. „Z tohoto důvodu se město Vídeň rozhodlo od začátku září jako první krok podpořit všechny nájemníky obecních bytů ve výši poloviny čistého měsíčního nájemného,“ dodává Gaál.

Další zajímavé informace: Vídeň finančně pomůže lidem s účty za energii (tisková zpráva z roku 2022)*

/tz/

Na snímku: Radní pro bydlení a náměstkyně starosty Katrin Gaál

© WSW/Martin Votava

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down