24.10.2018 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Víte, jak hospodaří vaše zřizované organizace?

Města zřizují řadu organizací – základní školy, mateřské školy, technické služby aj. Pro řízení těchto subjektů potřebuje mít úřad aktuální přehled o jejich hospodaření, což není vůbec snadné. Zároveň zákon č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě ukládá obci provádění veřejnosprávní kontroly hospodaření s veřejnými prostředky u příspěvkových organizací v její působnosti.

Jak probíhají kontroly nyní?

Kontrola je pro město nebo obec často obtížná. Nejběžnějším způsobem získání podkladů je vyžádání si sestav od organizací. Je to neoperativní, zdlouhavé a zástupce města ne vždy dostane to, co očekává nebo co by potřeboval.

Není lepší přímý pohled do systému?

Určitě je. Kámen úrazu spočívá v tom, že ve zřizovaných organizacích bývá většinou jiný informační systém, než používá „mateřské“ město či obec. Jestli má být kontrola účinná, měl by kontrolor ovládat systém minimálně na stejné úrovni jako kontrolovaný, aby dokázal odhalit nesrovnalosti. To je ale při stávajícím stavu nerealizovatelné.

Jde to i lépe - organizace transparentně

Řešení je jednoduché. Využijte ve zřizovaných organizacích stejný nástroj jako na městském úřadě. Systémem, který umožňuje takové nasazení, je informační systém VERA Radnice. Rozpočet, smlouvy, objednávky, faktury, účetnictví, majetek jsou pak k dispozici nejenom konkrétní organizaci, ale i zřizovateli. Ten je „pevný v kramflecích“, ví, co kde hledat a nepotřebuje asistenci.

Co se líbí manažerům?

Manažeři získají snadný přehled o hospodaření organizací. Informace dostávají v reálném čase a nejsou limitováni jednou vytvořenou sestavou. Navíc mohou využít pohledy přes více organizací nebo srovnávat hospodaření jednotlivých subjektů. Protože zodpovídají za peníze, určitě nepohrdnou snížením nákladů na školení a správu systému.

Co ocení referenti?

Jednotný systém má přínosy i pro běžné uživatele z řad organizací, kteří se mohou díky stejnému ovládání a metodice kdykoliv poradit se svým „rádcem“ na úřadě nebo s kolegou v jiném zařízení města. Pracovníci úřadu mohou zase v případě potřeby jednoduše outsourcovat práci ve vybraných organizacích, protože používají identický nástroj a nemusí se nic nového učit.

Co to přinese správci systému?

Správce systému nemusí svůj čas tříštit mezi různé produkty. Informační systém je nainstalován přímo na úřadě, administrátor provádí updaty na svém pracovišti na městě a spravuje všechny organizace z jednoho místa. Dotazy uživatelů se týkají jenom jednoho systému, který administrátor tím pádem zná a jeho reakční doba je rychlejší. Nemusí řešit bezpečnost choulostivých dat v různých systémech, protože data všech organizací jsou v jednom informačním systému chráněném jednotnou bezpečnostní politikou.*

Co si o tom myslíte Vy?

Zamyslete se nad tím, jak to funguje u Vás.  Rádi se s Vámi podělíme o zkušenosti naše a našich zákazníků.

 

Ing. Adam Kožina

Customer Services Director

VERA, spol. s r.o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down