Vítězí klikací rozpočet a registr smluv

Zveřejňovat data je normální, obstrukce je lumpárna - tak charakterizovala pořádající Otevřená společnost výsledky 11. ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno (www.otevrete.cz). Aby se dostaly na stupně vítězů či poražených, musely ovšem úřady vystoupit z normálu. Čím?

V kategorii Otevřeno získalo první a současně i hlavní cenu Nové Město na Moravě za rozklikávací rozpočet. Není jistě jediné, které na webu zveřejňuje svůj rozpočet přehledně rozčleněný. Jeho rozpočet však jde do detailů, např. u již proběhlých a zaúčtovaných operací zobrazuje i čísla faktur a popis. Přehledně prezentuje navýšení či snížení položek vůči plánovanému rozpočtu i skutečné čerpání. Z jednotlivých oblastí je možné překliknout na databázi veřejných zakázek, které v dané oblasti již proběhly. Na úvodní stránce speciálně zvýrazňují velké investice a opravy.

NUTNO VIDĚT!

»Fascinující úroveň transparentnosti a jejího technického zvládnutí. Laicky srozumitelný postup, umožňující vysledovat každý výdaj až do detailu. Nutno vidět!,« hodnotí organizátor soutěže Oldřich Kužílek.

Nenechávám se dvakrát pobízet a na http://rozpocet.nmnm.cz mě zaujmou dva koláčové grafy. První, s názvem Odkud peníze přicházejí? (Příjmy), prozrazuje, že k 1. 11. 2013 už přišlo 172 446 225 Kč a ještě přijde 33 128 617 Kč. Po kliknutí si vybírám ze čtyř kapitol daňové příjmy a po dalším kliknutí vidím, že např. u DPPO byl plánovaný i schválený rozpočet 21 mil. Kč a skutečnost je 19 284 878 Kč (tj. plnění na 92 %).

Ještě víc asi bude zajímat obyvatele Nového Města na Moravě druhý graf – Zač peníze utrácíme? (Výdaje). Město již utratilo 154 465 808 Kč a zbývá utratit 74 547 896 Kč. Postupným klikáním se dostávám namátkou přes položky veřejná správa (s nejvyšší částkou v rozpočtu) – vnitřní správa – činnost místní správy – nákup ostatních služeb až na stránku se 42 dodavateli. U každého je odkaz na ARES, ale hlavně na knihu došlých faktur. »Lidé mají právo vědět o každé koruně, kterou utratíme,« říká na stránkách klikacího rozpočtu starosta Michal Šmarda. A při přebírání ocenění v soutěži Otevřeno x Zavřeno slibuje, že od 1. ledna 2014 by chtěli na webu zveřejnit i všechny smlouvy.

LIBERECKÝ KRAJ PRŮKOPNÍKEM

Ty již zveřejňuje Liberecký kraj, který jako první mezi kraji používá registr smluv. A jak při přebírání třetí ceny v kategorii Otevřeno zdůrazňuje hejtman Martin Půta, stojí to minimum času. Dosud zveřejňovalo smlouvy jen několik měst s mnohem menší agendou, Liberecký kraj přinesl důkaz o tom, že když se chce, může tak činit i krajský úřad.Tento průkopnický čin ocenila i veřejnost, neboť mu ve svém hlasování o Cenu veřejnosti udělila nejvíce hlasů.

NEPOUČITELNÝ MAGISTRÁT PRAHY

Vítěze soutěže Otevřeno x Zavřeno vybírala porota z 82 nominací, jež prošly přísným ověřením. V kategorii Otevřeno bylo zařazeno 26 nominací, v kategorii Zavřeno byla konkurence větší – 56 nominací. Ale »vítězný« Magistrát hl. m. Prahy vystoupil z normálu, resp. z nenormálu výjimečným způsobem – rozsáhlou systematickou obstrukcí.

Úřad už 12krát zopakoval administrativní ping-pong v kauze informací o odměnách vysokých úředníků (ke dni vyhlášení výsledků soutěže 844 dnů, 2,3 roku). Ačkoliv nadřízený orgán (Ministerstvo vnitra) rozhodnutí vždy zrušil, vyslovil právní názor, že informace se mají poskytnout, a upozornil magistrát, že jeho postoj i postup je neudržitelný, a krátí žadatele na ústavně garantovaném právu, magistrát zatvrzele vydával metodou tzv. copy-paste stejná odmítnutí.

Udělena byla i zvláštní cena, za »úplnou změnu názoru«. Získal ji Úřad pro ochranu osobních údajů. Loni totiž vyhrál v kategorii Zavřeno za překroucený výklad ochrany osobních údajů, jímž bránil zveřejňovat videozáznamy z jednání zastupitelstev. »Předseda úřadu Igor Němec nás za negativní cenu napadl, ale po prohraných soudních sporech úřad v tichosti změnil postoj a vydal opačnou metodiku. V ní převzal závěry naší analýzy, již předtím odmítal. Je to pro nás inspirace, že věci lze měnit,« dodává Oldřich Kužílek.

JAROSLAV WINTER

šéfredaktor portálu Helpnet

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

FOTO: AUTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *