Vítězi soutěže Zlatý erb za rok 2022 jsou město Cheb a obec Mnetěš

Na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) v královéhradeckém Kongresovém centru Aldis byly na pondělním galavečeru 16. května 2022 slavnostně vyhlášeny výsledky celostátního kola Zlatého erbu.

Zlatý erb je oblíbenou soutěží o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí. Letos proběhl už 24. ročník, ve kterém v kategorii měst zvítězil Cheb. Za obce se jako první umístila obec Mnetěš z okresu Litoměřice.

V celostátním kole soutěže v kategorii nejinovativnější elektronická služba zvítězil Datový portál Královéhradeckého kraje Data KHK. Cenu místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci získal turistický portál Pardubického kraje Vychodni-Cechy.info a turistický portál města Mariánské Lázně.

Celkem se soutěže letos účastnilo úctyhodných 422 měst, obcí a dalších subjektů.
Soutěž Zlatý erb nám pomohla díky zpětné vazbě ujednotit povinně zveřejňované informace směrem k občanům a zaměřit se na zjednodušení přístupnosti. V současné době na chebské radnici probíhá soutěž na novou vizuální identitu města, která s sebou mimo jiné přinese i nezbytnou změnu vzhledu městských webů. Nově také zavádíme aplikaci Mobilní rozhlas – Munipolis, což je další komunikační nástroj, který umí rychle a efektivně řešit s občany stížnosti, závady a nedostatky. Nová služba dovoluje zaregistrovaným občanům zasílat novinky z dění na radnici, pozvánky na kulturně-společenské události či řešit jejich podněty ke zlepšení,“ uvedl zástupce vítězného města Cheb Martin Trnka, vedoucí odboru informatiky na Městském úřadu Cheb.
Krajská kola se konala ve 13 krajích České republiky od začátku dubna do půlky května a celkově se jich účastnilo 242 měst a obcí. V rámci celostátního kola soutěžilo 111 elektronických služeb a 69 turistických prezentací. Elektronické služby byly v tomto roce hodnoceny pouze v celostátním kole, kdy proběhl předvýběr finalistů a celostátní porota vybrala elektronické služby, které zaujaly svou originalitou, a především inovativností a užitečností pro občany.

Letos Zlatému erbu poskytl oficiální záštitu místopředseda vlády ČR pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, soutěž zaštítil i Svaz měst a obcí ČR, podpořily ji Královéhradecký kraj a Hradec
Králové
, hlavním organizátorem byl spolek Český zavináč a hlavním partnerem byla IT společnost Gordic. Soutěž spolupořádala firma Triada.

PŘEHLED VÍTĚZŮ

* V kategorii nejlepších webových stránek měst zvítězil Cheb. Druhá byla Jihlava, která navíc získala Cenu Jana Savického za nejlepší zvládnutí kritéria povinné informace v kategorii pro města. Třetí místo obsadilo město Letohrad.
* V kategorii nejlepších webových stránek obcí se jako první umístila obec Mnetěš z okresu Litoměřice, která získala i Cenu Jana Savického za nejlepší zvládnutí kritéria povinné informace v kategorii pro obce. Druhá byla MČ Praha – Kunratice, třetí obec Zbyslavice z Ostravska.

* V celostátním kole soutěže v kategorii nejinovativnější elektronická služba zvítězil Datový portál Královéhradeckého kraje Data KHK. Jako druhý se umístil E-shop Dopravního podniku města Brna – Brno iD, třetí místo obsadil projekt Mobilní monitoring vybraných prvků veřejného prostranství v hl. m. Praze.
* Cena místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci v kategorii kraje a regiony byla udělena oficiálnímu turistickému portálu Pardubického kraje Vychodni-Cechy.info. Jako druhý se umístil projekt Vltava – řeka plná zážitků a o třetí místo se podělily portál ŽďárskéVrchy.cz a portál Krkonoše.

* Cena místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci v kategorii města a obce patří oficiálnímu turistickému portálu města Mariánské Lázně. Druhé místo obsadily webové stránky turistické destinace Český Krumlov Region, třetí skončil Mikulov.

KRAJSKÁ KOLA A FINÁLE
Hodnocení všech třinácti krajských kol proběhlo formou jednotné sady jednoduše formulovaných a lehce vyhodnotitelných otázek. Organizátoři pozměnili některá kritéria, která byla v předchozích ročnících čistě subjektivní – šlo především o výtvarné zpracování webových stránek obce. Porotci se proto mohli více soustředit na objektivnější prvky webů jako například na to, jak je snadné nalézt potřebné informace o životních situacích, službách, informace pro návštěvníky, případně investory.
Webové stránky finalistů celostátního kola byly také hodnoceny z pohledů občanů, návštěvníků, ale byly posuzovány i z pohledu zabezpečení webů, zda poskytují zákony stanovené informace, zda jsou uživatelsky přívětivé pro hendikepované občany apod.*

/zr/

Ke snímku nahoře: Cenu za město Cheb převzali místostarosta Jiří Černý a Martin Trnka, vedoucí odboru informatiky

Foto: FB města Cheb

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down