Vítězné projekty soutěže Žít krajinou jsou již známy

V reprezentativních prostorech Senátu Parlamentu ČR se ve čtvrtek 3. května 2018 uskutečnilo vyhlášení výsledků 11. ročníku soutěže Žít krajinou. Soutěž, která se do letošního ročníku jmenovala Společné zařízení roku, se letos nově začleňuje do společného projektu ministerstev životního prostředí, zemědělství a místního rozvoje – Cena české krajiny. Akci pořádal Státní pozemkový úřad (SPÚ) ve spolupráci s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy.

Předávání cen se zúčastnil senátor a předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Miroslav Nenutil, senátor a místopředseda této komise Petr Šilar, náměstek ministra zemědělství Pavel Sekáč a ředitel Sekce řízení ústředí Státního pozemkového úřadu Martin Vrba.

Společná zařízení byla odbornou komisí letos poprvé hodnocena pouze ve dvou kategoriích – Zelená a dopravní infrastruktura a Tvorba a ochrana krajiny. Současně byla vyhlášena Cena Státního pozemkového úřadu a Cena veřejnosti, která je udělována projektu s nejvyšším počtem hlasů získaných ze strany veřejnosti prostřednictvím internetového hlasování.

Společná zařízení realizovaná v pozemkových úpravách mají pozitivní přínos nejen pro zvýšení kvality životního prostředí, ale i kvality života na venkově. Jejich význam postupně roste v důsledku negativních dopadů klimatických změn. Společná zařízení, jako jsou mokřady, tůně, ochranné nádrže, meze nebo výsadby jsou prevencí povodní i sucha.

V letech 2012 a 2013 bylo v průměru ročně rozpracováno 154 komplexních pozemkových úprav. V letech 2014 až 2017 to bylo v průměru už 215 úprav za rok. V průběhu těchto 4 let jsme do krajiny přinesli opatření v hodnotě přibližně 5,3 miliardy korun,“ řekl ředitel Sekce řízení ústředí SPÚ Martin Vrba.

Výsledky 11. ročníku soutěže Společné zařízení roku

Kategorie Vítězný projekt
Zelená a dopravní infrastruktura Polní cesta s biokoridorem v k.ú. Rašovice, okres Kutná Hora
Tvorba a ochrana krajiny Polní cesty, víceúčelová nádrž a LBC 7 v k.ú. Čelčice, okres Prostějov
Cena Státního pozemkového úřadu Polní cesty, víceúčelová nádrž a LBC 7 v k.ú. Čelčice, okres Prostějov
Cena veřejnosti Biocentrum s vodní plochou a biokoridor v k.ú. Choťovice, okres Kolín

 

Počet hodnocených projektů v jednotlivých kategoriích

 

Zelená a dopravní infrastruktura 27
Tvorba a ochrana krajiny 11
Celkem hodnocených projektů 38

Monika Machtová, oddělení komunikace a marketingu*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *