Oranžovou stuhu České republiky 2017 v rámci soutěže Vesnice roku získala obec Čejetice z Jihočeského kraje. Druhá skončila Žlutava ze Zlínského kraje a na třetím místě obec Vrbátky z Olomouckého kraje. Celostátní výsledky dnes byly vyhlášeny v reprezentativních prostorách Senátu.
„Oranžovou stuhu uděluje naše Ministerstvo už deset let obcím, kterým se daří spolupracovat se zemědělskými nebo lesnickými podniky, případně s místními dobrovolnými organizacemi myslivců, rybářů nebo včelařů. Společně pak rozvíjejí venkov, jeho tradice i sportovní a společenský život. Letos se navíc soutěž Vesnice roku konala ve znamení projektu Rok venkova 2017, jehož cílem je podpořit rozhodující skupiny podnikatelů v obcích do tří tisíc obyvatel a motivovat je zakládat a udržovat provozovny na venkově,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
V krajských kolech letos uspělo 10 obcí, a to: Brniště (Liberecký kraj), Čejetice (Jihočeský kraj), Hradec nad Svitavou (Pardubický kraj), městys Kolinec (Plzeňský kraj), Nahořany (Královehradecký kraj), Nová Lhota (Jihomoravský kraj), Nový Kostel (Karlovarský kraj), Srbská Kamenice (Ústecký kraj), Vrbátky (Olomoucký kraj) a Žlutava (Zlínský kraj).
Vítěz Oranžové stuhy, obec Čejetice, získal ocenění zejména za výjimečnou vzájemnou spolupráci místních zemědělských podniků a soukromých zemědělců, za jejich velmi úzké propojení s obcí. Komisi zaujala promyšlená údržba krajiny, úcta k historii a předkům, uvědomění si kořenů a udržování tradičních zvyků Selské jízdy a staročeské Konopické (oslava sklizně lnu a konopí). Obec obdržela šek ve výši 900 tisíc korun.
Druhé místo získala obec Žlutava ze Zlínského kraje, u které komise ocenila její spolupráci se zemědělskými subjekty už při tvorbě osevních plánů, hospodaření s vodou a ochranou půdy. Obec zaujala nadšením spolků včelařů, zahrádkářů i myslivců, společenským životem a výchovou dětí k zemědělství, vzájemnou pospolitostí občanů, místních spolků, zemědělců a zároveň respektem ke starostovi.
Třetí místo v soutěži obsadila obec Vrbátky z Olomouckého kraje za svou provázanost se zájmovými spolky a za snahu o udržení a obnovu starých tradic. Komise ocenila výchovu a osvětu dětí formou dětských táborů na farmě a prohlídkami historického zemědělského skanzenu. Stejně jako snahu, cíle a vize Zlaty Mádrové, která provozuje Zlatou farmu a je podle komise velkým přínosem pro celou obec.*
/AJ/