01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vizitkou obce je i trávník

Vizitkou obce je i trávník K častým tématům odborného tisku v poslední době patří "mulčování". Nedávno se mu věnovala i Moderní obec (viz MO číslo 1/2006 - pozn. redakce). Jako místostarosta obce Velká Hleďsebe a zároveň jako zahradní architekt však chci zdůraznit, že jednoznačné ekonomické výhody...

Vizitkou obce je i trávník

K častým tématům odborného tisku v poslední době patří "mulčování". Nedávno se mu věnovala i Moderní obec (viz MO číslo 1/2006 - pozn. redakce). Jako místostarosta obce Velká Hleďsebe a zároveň jako zahradní architekt však chci zdůraznit, že jednoznačné ekonomické výhody mulčování předkládané v jeho srovnání s klasickou technologií sečení by neměly být jediným kritériem pro nasazování sekaček s mulčovacím efektem. Jejich prodejci totiž leckdy zapomínají připomenout, jaké negativní důsledky, zvláště v dlouhodobém efektu, mulčování může mít, případně jakým způsobem lze tato rizika eliminovat.

Sekání s mulčováním je výhodné na extenzívních travnatých plochách, které jsou z hlediska zapojení travního porostu řidší a travní hmota se na nich snadněji rozkládá bez dalších následků. U intenzívních trávníků na exponovaných plochách, zejména s nižší výškou kosení, však s častější frekvencí "mulčovací" seče dochází k plstnatění a případně k zamechování ploch.

Travní hmota se nedostatečně rozkládá a vytváří plstnatou vrstvu. Ta sice není vizuálně příliš patrná, avšak kvalitu trávníku značně zhoršuje. Pokud se na plochách napadených širokolistými plevely posečená nadzemní hmota neodklízí, rozšiřují se tam semena plevelů a tyto plochy se naopak dál a rychleji zaplevelují. Určitým východiskem může být pravidelné tzv. prořezávání nebo provzdušňování trávníků speciálními stroji či přídavnými zařízeními k pojízdným mechanizačním prostředkům. Existuje jich široká škála - od hobby až po profesionální mechanizaci. Zjednodušeně řečeno, prořezáváním (tzv. vertikutací) se odstraňuje plstnatá vrstva, provzdušňováním (tzv. aerifikací) se provzdušňuje vrchní vrstva půdního horizontu, čímž travní porosty lépe regenerují (lepší pronikání závlahy, prokořeňování a odnožování trávníků). Následně je vhodné doplňkové odstraňování plevelů postřikem selektivními herbicidy.

Jak se naše sídla stávají stále krásnějšími, tak je potřebné i při péči o trávníky postupovat nejen podle ekonomických trendů, nýbrž také podle estetických hledisek. Kvalitní a dobře udržované trávníky patří mezi vizitky každé obce a všímavě je posuzují odborníci i místní obyvatelé a návštěvníci.

VLADIMÍR DUFEK

místostarosta obce Velká Hleďsebe, okres Cheb

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down