Vláda schválila novelu kybernetického zákona a zrušila pozici vládního zmocněnce pro digitalizaci

Vláda na svém dnešním jednání schválila návrh na zrušení pozice vládního zmocněnce pro informační technologie a digitalizaci, kterou dosud vykonával Vladimír Dzurilla. Pozice byla nadbytečná, protože veškerou agendu přebírá místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Předně bych chtěl Vladovi Dzurillovi poděkovat za jeho práci. Vykonával ji velmi odpovědně. Narazil však na z jeho pozice neřešitelný úkol - vyrovnat se s resortismem a nutnými strukturálními změnami. Budu velmi rád s panem Dzurillou spolupracovat i nadále. Je to profesionál, u kterého si cením zejména jeho schopností v řízení technicky zaměřených podniků,“ říká místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Vladimír Dzurilla zůstává ředitelem Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) a ředitelem Státní pokladny Centra sdílených služeb (SPCSS).

Priority v digitalizaci

"V oblasti digitalizace jsou před námi nyní tyto stěžejní úkoly. Cílem je kromě větší transparentnosti hlavně zrychlit a zefektivnit služby státu vůči občanům a být pro občany partnerem, nikoliv často překážkou. Úřady mají místo občanů obíhat data. Musíme ušetřit čas jak občanů, tak i úředníků. Pracovníci úřadů pak budou mít větší prostor k lepší péči o své klienty. Konkrétněji budeme nyní pracovat na možnosti zavedení elektronických osobních dokladů. Naprosto nutná je digitalizace celého stavebního řízení. Sestaveny také budou centrální koordinační týmy pro digitalizaci, které budou dohlížet na hospodárnost celého procesu digitalizace. Inspirace v zavádění digitalizace přichází například z Velké Británie, Estonska či Dánska. Zároveň si uvědomujeme, že digitální cesta nesmí být jediná. Každý má právo si zvolit, jak je pro něj nejpohodlnější s úřady komunikovat,” přiblížil ministr.

Zároveň dnes vláda také schválila zákon, který upravuje kybernetickou bezpečnost. Novela ukotvuje evropský úřad ENISA (který je obdobou českého Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost NUKIB).  “Tato novela ukotvuje evropský úřad ENISA, který je obdobou českého NUKIB. Hlavní změnou je systém certifikací v oblasti kybernetické bezpečnosti. Smyslem certifikace je zvýšení důvěry v produkty, služby a procesy. Certifikace je dobrovolná. Tématu kybernetické bezpečnosti proto budu věnovat maximální pozornost. A je nutné naše kroky i koordinovat s dalšími evropskými partnery, abychom dokázali hrozbám efektivně čelit a chránit bezpečí občanů a kritické infrastruktury,” říká místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.  

/TZ MMR/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down