Premiérem slíbených 420 milionů korun krajům plně nepokryje všechny jejich náklady související se zvýšením mezd řidičů autobusů

Náklady a formu, jak regiony zvýšily mzdy řidičů autobusů, projednají nadcházející pátek, tedy 5. května 2017, hejtmani. A to na tradičním jednání Rady Asociace krajů ČR, které se uskuteční v Dříteči na Pardubicku.

Zabývat se mimo jiné budou podklady, které v souvislosti s uvolněním 420 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy požaduje premiér Bohuslav Sobotka. A také způsobem, jak tuto částku rozdělit. Peníze by měly jít na opravy silnic II. a III. třídy. Kompenzovat by se však krajům měly všechny náklady, které se zvýšením mezd řidičů autobusů souvisí.

V návaznosti na naše společné jednání … Asociace krajů zahájila prostřednictvím svých členů sběr dokumentů a souvisejících informací, aby v souladu s naší dohodou dokladovala účelnost a výši finančních prostředků na navyšování mezd vynakládaných…,“ píše v dopise premiérovi předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová a dodává: „Potřebné informace už kraje shromáždily a projednají je na nejbližší radě, tedy v pátek 5. května. Po schválení pošleme potřebný materiál k rukám Bohuslava Sobotky. Mělo by se tak stát do 12. května 2017, jak jsem rovněž v dopise pana premiéra informovala. Zásadní však je, aby se krajům kompenzovaly všechny náklady, které se zvýšením mezd řidičů autobusů mají, jak premiér už 17. ledna slíbil.

Materiál chystaný pro vládu by měl obsahovat souhrn nároků jednotlivých krajů včetně elektronických kopií uzavřených dodatků krajských smluv s regionálními dopravci. Získané aktualizované informace potvrzují, že náklady krajů v souvislosti se zvýšením mezd řidičů autobusů dosahují zhruba 840 milionů korun, tak, jak bylo dříve opakovaně uvedeno. Fakt, že slíbené finanční kompenzace z vládní rozpočtové rezervy ve výši přibližně poloviny této částky by měly jít na opravy komunikací, vychází z toho, že kraje nemohou dostat dotaci na mzdy řidičů, když je nezaměstnávají.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down