Vlastivědné muzeum v Šumperku nabízí bohatou virtuální 3D galerii

Vlastivědné muzeum v Šumperku nabízí svým návštěvníkům galerii 3D modelů. Virtuální depozitář nabízí několik stovek exponátů. Práce na něm začaly již před obdobím covidu.

Vlastivědné muzeum v Šumperku je příspěvkovou organizací Olomouckého kraje. Spravuje celkem pět budov – Muzeum v Šumperku, Mohelnici, Zábřehu, Lovecko-lesnické muzeum v Úsově a Památník Adolfa Kašpara v Lošticích. 

„Před asi šesti lety bylo naše muzeum jedno z prvních, které se do takového projektu pustilo. Na konferencích jsme naše 3D exponáty ukazovali ostatním. Sbírku stále rozšiřujeme a každým rokem přidáváme nové kousky. To, že přijde covid, jsme samozřejmě netušili, ale lze říct, že jsme před ostatními kolegy měli na začátku pandemie drobný náskok,“ uvedla ředitelka Vlastivědného muzea v Šumperku Marie Gronychová.

Předměty rozdělené podle umístění jsou přístupné na webu muzea v sekci sbírky. Některé jsou zpracované 3D technikou, jiné si návštěvníci mohou prohlédnout pomocí třistašedesátistupňové rotace. 

„To, že Vlastivědné muzeum v Šumperku vykročilo digitální době naproti, vnímám velmi pozitivně. Exponáty naskenované do 3D podoby jsou skvělým pomocníkem nejen pro badatele, prohlížet je lze opravdu hodně detailně,“ doplnil krajský radní pro kulturu Jan Žůrek.

Ostatně, není to jediná moderní technologie. V Šumperku lze absolvovat panoramatické prohlídky několika expozic a výstavu o archeologii dokonce doplňují exponáty vytištěné na 3D tiskárně.

Unikátní je např. muzeum v Úsově, které je mimořádné po stavební stránce i díky více než stoletým trofejím zvířat z exotických zemí. Velmi netradiční kolekcí zoologických preparátů je sbírka trusu. Zastoupeny jsou především exkrementy savců, a to pětatřiceti kusů převážně lesní spárkaté zvěře či šelem. Zbývajících třináct inventárních položek tvoří trus ptačí. „Tyto předměty, společně s ostatními preparáty muzea, sloužily ke vzdělávání lesníků na začátku 20. století. Každý správce lesa musel umět poznat, a to i podle trusu, jaký druh zvěře se pohybuje v jeho honitbě. Máme za to, že jiné muzeum u nás nic podobného nenabízí,“ dodala ředitelka.*

3D sbírky lze najít na odkazu https://3dsbirky.cz/vlastivedne-muzeum-sumperk

/zr/

 

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down