Autor
Kategorie:
Různé

Vlastníci bytových domů mohou v lednu žádat o úvěr

Na začátku prosince schválila vláda novelu nařízení č. 299/2001 Sb., jímž se řídily podmínky poskytování úrokové dotace na opravy a modernizace v tzv. Programu Panel a Nový Panel. V souladu s novou vládní koncepcí přechází Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) ve všech programech na revolvingové...

Na začátku prosince schválila vláda novelu nařízení č. 299/2001 Sb., jímž se řídily podmínky poskytování úrokové dotace na opravy a modernizace v tzv. Programu Panel a Nový Panel. V souladu s novou vládní koncepcí přechází Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) ve všech programech na revolvingové nástroje, jež i přes nedostatek veřejných financí zajistí udržitelnost podpory bydlení.

Program Panel 2013+ znamená obnovení státní podpory pro vlastníky bytových domů. Úvěry, které jim stát prostřednictvím SFRB poskytne, zaručí nízkou úrokovou sazbu fixovanou po celou dobu splácení. SFRB může poskytovat úrok už od výše referenční sazby Evropské komise, která má být od ledna 1,09 % v závislosti na bonitě žadatele a za splnění podmínky de minimis. Dobu splácení lze nastavit až na 30 let a z úvěru půjde krýt až 90 % uznatelných nákladů.

Vláda současně rozhodla, že změna, jíž se přechází z dotačního titulu na úvěrový, bude pojata jako nové nařízení, které je dále vedeno pod číslem 468/2012 Sb. Ve Sbírce zákonů by se mělo objevit na přelomu roku, účinnosti nabude 15. dnem. Od tohoto dne bude SFRB přijímat žádosti o úvěry. Kompletní metodika k žádosti by měla být zveřejněna na webu www.sfrb.cz už začátkem ledna 2013. Vyplácení dotací k již uzavřeným smlouvám z předchozích let se nadále řídí podmínkami nařízení vlády č. 299/2001 Sb.

O programu Panel 2013+

O úvěr na opravy a modernizace z programu Panel 2013+ budou moci požádat všichni vlastníci bytových domů (tj. družstva, SVJ, města, obce, soukromé i právnické osoby atd.). Důležité je, aby vlastníci opravovali komplexně, tzn. např. nejen zateplili, ale měli v pořádku i statiku. Veškeré informace k podávání žádostí se objeví v lednu na www.sfrb.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *